full screen background image
Search

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet – Polski Jazz 360°

->

MOK „Amfiteatr” zaprasza 12 października do „Kawiarni Artystycznej” na pierwsze z cyklu spotkań „Polski Jazz 360°, projektu Fundacji Polski Jazz, propagującego muzykę jazzową i odkrywającego szerokie spektrum jej możliwości. W ramach inaugurującego koncertu na radomskiej scenie wystąpią Eskaubei i Tomek Nowak Quartet, jedyna grupa w Polsce znana z łączenia improwizacji jazzowej z rapowymi tekstami.

– Projekt Fundacji Polski Jazz stanowi pomost między tradycją a współczesnością, łączy współczesne brzmienie młodych muzyków z dorobkiem artystów o już ugruntowanej pozycji. Zapewnia to wysoki i oryginalny poziom koncertów. Chcemy pokazać pełne spektrum zjawiska, jakim jest jazz w Polsce. Każdy znajdzie w programie coś, w czym będzie chciał uczestniczyć – powiedział Piotr Matla, dyrektor artystyczny projektu Polski Jazz 360°.

W najbliższy piątek, w ramach pierwszego spotkania z jazzem w roli głównej na scenie „Kawiarni Artystycznej” wystąpi pięć muzycznych indywidualności: uznany undergroundowy raper Eskaubei i ekipa młodych krakowskich jazzmanów – pianista Kuba Płużek, kontrabasista Alan Wykpisz, perkusista Filip Mozul oraz spinający grupę trębacz Tomek Nowak.

– Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to pionierskie przedsięwzięcie rzeszowskiego muzyka Bartłomieja Skubisza, jednego z najdłużej działających offowych raperów w Polsce, i świetnego trębacza Tomka Nowaka znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Muzycy weszli w alians z czołówką polskiej alternatywy jazzowej. Reprezentujący ją Kuba Płużek i Alan Wykpisz to instrumentaliści uznani za nadzieję polskiego jazzu, od wczesnych lat okopujący się na pozycji awangardy krajowej sceny improwizowanej. Filip Mozul zaś to marka sama w sobie, dojrzały i doświadczony muzyk, który ma na koncie współpracę m.in. z grupą Agressiva 69, Trebunie Tutki czy nowojorską Just Landed, a także ze Stevenem Loganem, Markiem Radulim, Moniką Brodką, Januszem Radkiem, Grażyną Brodzińską czy Grażyną Łobaszewską – mówił Jerzy Skwarek, z-ca dyr. ds. programowych MOK „Amfiteatr”.

– Muzyka zespołu udowadnia, że niezwykle różne w stylistyce gatunki, mogą zostać połączone ze sobą w sposób nieoczekiwany i bezkompromisowy, ale jednocześnie interesujący i przemyślany. Inspiracje hip hopem spod szyldu Native Tongues wytrawnie mieszały się z jazzowymi wariacjami, co pozwala muzyce wybrzmieć w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Każdy z muzyków zaprezentował się słuchaczowi w pełnej krasie. Trąbka Tomka Nowaka, klawisze Kuby Płużka, kontrabas Alana Wykpisza i bębny Filipa Mozula trzymają publiczność w napięciu, co chwilę zaskakując nieoczekiwanym dźwiękiem. Na tym muzycznym tle przesuwają się niebanalne teksty Eskaubei, rapowanie dynamizuje całość i dodaje hip-hopowego pazura – podsumowała Katarzyna Wiśniewska z MOK „Amfiteatr”.

– Serdecznie zapraszam fanów jazzu i dobrej muzyki na koncert inaugurujący projekt Polski Jazz 360°. To wyjątkowe połączenie jazzu z rapem będące bombą muzyczną, trzymającą publiczność w napięciu i co chwilę zaskakującą – zachęcił Jerzy Skwarek, z-ca dyr. ds. programowych MOK „Amfiteatr”.

Koncert Eskaubei i Tomek Nowak Quartet odbędzie się 12 października br. Początek koncertu o godz. 19:00 w „Kawiarni Artystycznej” przy ul. Parkowej 1.

Bilety: 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu na biletyna.pl i w kasie Amfiteatru. Liczba miejsc ograniczona!

Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentarze