Przemoc to wszelkiego rodzaju wywieranie wpływu na zachowania i myśli drugiej osoby, za pomocą agresji. Może przybierać różne formy, dlatego wyróżnia się przemoc ekonomiczną, seksualną, fizyczną, niestety bardzo popularną cyberprzemoc psychiczną
Ta ostatnia nazywana jest też przestępstwem w białych rękawiczkach, gdyż nie zostawia żadnych obrażeń i nie od razu można ją rozpoznać. Jednak bez względu na rodzaj, sprawia że ofiara odczuwa między innymi strach, bezsilność, żal i wstyd. W skrajnych przypadkach może wzbudzić zachowania autoagresywne i myśli samobójcze u poszkodowanych. Przemoc może dotknąć każdego niezależnie od płci, wieku, rasy i pozycji społecznej, dlatego tak ważne jest aby zwiększać świadomość społeczeństwa o jej skutkach i sposobach radzenia sobie z nią.
W tym celu Parlament Europejski ustanowił dnia 22 lutego 1988 roku Europejski Dzień Ofiar Przestępstw. Od tej pory każdego roku jest obchodzony w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce został wprowadzony wraz z ustawą 12 lutego 2003 roku. Z tej okazji organizowany jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W bieżącym roku kończy się on w piątek 23 lutego i umożliwia poszkodowanym uzyskanie darmowej porady prawnej. W akcję włączyły się sądy, policja, prokuratura i organizacje pozarządowe.
Ofiary przemocy nie zawsze są skłonne do sięgania po pomoc, gdyż są zbyt przestraszone lub zawstydzone. Ponadto boją się opinii innych osób. Rozmowa z nimi wymaga wiec odpowiedniego przygotowania i wykazania się empatią. W przeciwnym razie nie zostanie im zapewnione poczucie bezpieczeństwa i właściwa ochrona. To święto zatem jest nie tylko poświęcone pamięci o ofiarach, ale także dniem informowania społeczeństwa o środkach bezpieczeństwa, które mogą wykorzystać do walki z agresją.
Autor: Julia Kwaśnik
Foto.depositphotos.com