Ferie w mieście – propozycje zajęć



Radomskie placówki kultury oferują różnorodne zajęcia, w których uczestniczyć mogą dzieci i młodzież w okresie zimowej przerwy w szkolnych zajęciach. A przecież ferie to nie tylko możliwość odpoczynku i regeneracji, ale również wolny czas, w którym można poznawać nowych ludzi i zdobyć nowe umiejętności. W okresie ferii uczniowie mogą uczestniczyć w wielu ciekawych inicjatywach, począwszy od specjalnie in dedykowanych spektakli teatralnych i filmów kinowych, przez odkrywanie tajemnic muzeów, po wędrówki przez historię Radomia. A wszystko to połączone z kreatywnymi zajęciami i warsztatami plastycznymi

Poniżej zamieszczamy rozkłady zajęć oferowanych przez większość placówek w mieście.

 

Zajęcia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, odbywać się będą we wtorki, środy i czwartki:

16 stycznia

11:00 – Na szkle malowane – warsztaty- nauka malowania na szkle.

13:00 – Mali poszukiwacze skarbów – zajęcia muzealne dal dzieci w wieku wczesnoszkolnym, oparte o wystawę stałą Muzeum im. Jacka Malczewskiego – Muzeum Historii Radomia

17 stycznia

11:00 – Kwiaty z bibuły- na warsztatach dowiesz się jak zrobić kwiaty z bibuły na różne okazje, od prostych do efektownych.

13:00 – Biżuteria archeologiczna – wykonywanie paciorków lub zawieszek z modeliny, wzorowanych na średniowiecznych ozdobach.

18 stycznia

11:-00 – Muzyka faunów – instrumenty muzyczne na obrazach Jacka Malczewskiego. Warsztaty na temat muzyki i instrumentów na przestrzeni wieków.

13:00 – Eko karmniki – warsztaty połączone z prelekcją o dokarmianiu ptaków i zwiedzaniem ekspozycji przyrodniczej.

23 stycznia

11:00 – Rzemieślnicze tradycje w Radomiu – zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Historii Radomia, połączone z warsztatami pieczenia pierników.

13:00 – Symbole w sztuce Jacka Malczewskiego, połączone z warsztatami plastycznymi (malowanie na porcelanie)

24 stycznia

11:00 – Rzemieślnicze tradycje Radomia

13:00 – Malowanie na tkaninie – wizerunek chimery na obrazach Jacka Malczewskiego. Warsztaty plastyczne malowania na tkaninie. (prosimy o zabranie ze sobą koszulki do malowania)

 

25 stycznia

11:00 – Wizyta w piernikowej chatce – baśniowa wyprawa na wystawe „Strach ma wielkie oczy”. Warsztaty pieczenia pierników.

13:00 – Kapibarowe przygody – Poznaj niezwykły świat przyrody zwiedzając naszą wystawę przyrodniczą. Zajęcia połączone z warsztatami plastycznymi.

Muzeum Wsi Radomskiej

Zajęcia przeznaczone są dla uczestników od 7. roku życia:

Warsztaty ceramiczne, czas trwania: ok. 2 godz.

Wykonywanie naczyń z gliny to jedno z najstarszych rzemiosł. W regionie radomskim istniało kilka ważnych ośrodków garncarskich, zlokalizowanych w Iłży, Rędocinie, Głowaczowie i Mogielnicy. Uczestnicząc w warsztatach z ceramiki w Muzeum Wsi Radomskiej, pod okiem edukatora ulepicie proste naczynie użytkowe z gliny, wzorowane na tradycyjnych formach oraz własnoręcznie wykonacie ceramicznego anioła. Prace będzie można pozostawić do wysuszenia i wypalenia (odbiór w późniejszym terminie).

Warsztaty z tkactwa, czas trwania: ok. 3 godz.

Tkactwo wiejskie było najczęściej zajęciem sezonowym uprawnianym głównie przez kobiety. Umiejętności przekazywano z pokolenia na pokolenie. Prawie w każdym domu znajdowało się krosno, na którym wytwarzano tkaniny, wykorzystywane później do szycia ubrań i materiałów dekoracyjnych.

Podczas warsztatów w skansenie każdy z uczestników będzie miał szansę wykonać niewielki gobelin. Praca zrobiona zostanie na ramce tkackiej, z wykorzystaniem ściegu płaskiego.

Warsztaty tworzenia własnej zabawki

To zajęcia przeznaczone dla najmłodszych uczestników. W trakcie spotkania dzieci wykonają z gałganków prostą lalkę, którą zabiorą ze sobą do domu.

Dodatkową atrakcją może być także możliwość zabawy drewnianymi klockami, końmi na biegunach oraz innymi tradycyjnym i zabawkami.

Realizacja warsztatów: pracownicy Działu Oświatowego – edukatorzy muzealni.

Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych, jak i mniejszych grup rodzinnych.

Konieczna jest wcześniejsza telefoniczna rezerwacja terminu:

tel. (48) 332 92 81 wew. 39, 603 772 253

Istnieje również możliwość rezerwacji terminu ogniska i kuligu (oczywiście w zależności od pogody).

Ponadto Muzeum zaprasza do zwiedzania ekspozycji stałych i czasowych. W kościele pw. św. Doroty prezentowana jest „Radomska szopka” wyrzeźbiona przez ludowych twórców.

Niemalże do końca stycznia w obiektach muzealnych prezentowane są świąteczne aranżacje. I tak w Dworku z Pieczysk i w Chałupie z Kłonówka zaaranżowana została Wigilia, w Chałupie z Alojzowa – zobaczyć można jak wyglądał pierwszy dzień świąt na dawnej wsi, a w Chałupie z Chomentowa prezentowany jest drugi dzień świąt, czyli wspomnienie św. Szczepana, pierwszego męczennika. W Chałupie z Jastrzębi prezentowana jest wizyta księdza, czyli tzw. kolęda oraz zwyczaj związany z kolędowaniem, kiedy to kolędnicy odwiedzali poszczególne domostwa!

Amfiteatr:

Oprócz Zimowej ART-Akademii 2024, przygotował również kolejną półkolonię! Jak co roku pochyli się nad drukiem 3D wzmacniając kreatywność młodych uczestników. Jest to doskonała szansa na kreatywną zabawę przy tworzeniu prawdziwych elementów.

I turnus: 15-19 stycznia 2024
Cykl 5 spotkań po 180 min (zajęcia w małych grupach).

Do wyboru grupa w godz. 9.00 – 12.00 oraz 13.00 – 16.00.

Dzieci wezmą udział we wspólnym tworzeniu. Druk 3D nie będzie miał tajemnic!

Uczestnicy zaznajomią się z pracą długopisami 3D, będą także próbowali swoich sił w programach Paint 3D oraz Tinkercad.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „ELEKTROWNIA”

Proponuje

Zupełnie nową formę działań w czasie ferii:

w dniach 16–26 stycznia 2024 – (zabawa na Facebooku) Ferie z Elektrownią.


Zapraszamy do wspólnej plastycznej zabawy na Facebooku z kolekcją sztuki „Elektrowni”. Przez najbliższe 2 tygodnie ferii zimowych co 2 dni publikować będziemy wybraną pracę z kolekcji, której towarzyszyć będzie plastyczne zadanie do wykonania. Rezultaty swojej pracy publikujcie w komentarzach pod dziełem sztuki. Spośród przesłanych prac, wybierzemy jedną, która trafi w formie nadruku na bawełnianą koszulkę. Wyłoniony zwycięzca będzie mógł z dumą nosić na sobie własnoręcznie ozdobiony T-shirt. Zaczynamy od wtorku 16 stycznia!” – napisali na swojej stronie internetowej organizatorzy

23–26.01.2024 – Rajskie ferie Warsztaty dla grup zorganizowanych

To będzie podróż do odległej Florydy, gdzie czeka spacer pośród palm, flamingów oraz basenów wypełnionych błękitną wodą i dmuchanymi zabawkami. A wszystko za sprawą obrazów Justyny Kisielewicz, które w magiczny sposób przeniosą uczestników zajęć do Miami, miejsca, w którym artystka mieszka i pracuje na co dzień. Podczas warsztatów wykonywane będą inspirowane wystawą makiety, które uczestnicy zajęć będą mogli ze sobą zabrać i cieszyć się klimatem słonecznej Florydy w swoich domach!
Dla kogo: grupy zorganizowane, wiek uczestników 5–12 lat (maks. 25 osób)
Zapisy: 884 320 030

28 stycznia 2024 – Ferie na Florydzie Warsztaty rodzinne

Co powiecie na wycieczkę do gorącego i kolorowego Miami w środku zimy? Tym razem Floryda na wyciągnięcie ręki w Elektrowni!: Tak zapowiadają warsztaty rodzinne, podczas których będzie można oglądać obrazy namalowane przez mieszkającą na co dzień w Miami Justynę Kisielewicz. Dzięki wyobraźni i niezwykłemu talentowi artystki uczestnicy zajęć przeniosą się do bajecznie kolorowego świata inspirowanego amerykańskim snem. Podczas warsztatów tworzone będą małe rajskie wysepki wypełnione marzeniami.
Dla kogo: rodziny z dziećmi, wiek uczestników 5-12 lat
Zapisy: 884 320 030

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca – 16, 17, 18 stycznia godz. 11.00

To spektakl pełen ciepłego humoru. Historia Nosorożca, który dążąc do realizacji swoich marzeń, nabiera odwagi, pewności siebie i poznaje wspaniałych przyjaciół. Interaktywne przedstawienie o tym, jak nieśmiałość przekuć w siłę gwarantuje wspaniałą zabawę wszystkim widzom niezależnie od wieku.

Jak zostałam wiedźmą – 25, 26 stycznia godz. 11.00, 27, 28 stycznia godz. 17.00 Opowieść o bitwie dobra ze złem w coraz bardziej zwariowanym świecie mobilnych urządzeń. W nieustannym pośpiechu i w pogoni za karierą dorośli zaniedbują relacje z własnymi dziećmi, które coraz częściej funkcjonują w świecie gadżetów i wirtualnych emocji. Opowieść przepełniona jest dowcipem i napisana nowoczesnym językiem, który przemawia nie tylko do młodszej, ale również do tej starszej części widowni.

Daszeńka – 21, 28 stycznia godz. 13.00, 23, 24 stycznia godz. 11.00 Tytułowa bohaterka to urocza foksterierka, która z pasją gania za własnym ogonem, uwielbia bajki na dobranoc, rozrabia
i psoci, ma przy tym nieprzebrane pokłady wdzięku. Zadaje morze pytań i nieustannie dziwi się wszystkiemu. Ciepła i zabawna historia o uczeniu się świata, a także o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem zwierzątka.

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – również zaprasza do wzięcia udziału w muzealnych warsztatach.

16. stycznia, godz. 10.00-12.00, 13.00-15.00 – Warsztaty filcowe – tworzenie zabawek i breloczków z filcu.

17. stycznia, godz. 10.00-12.00, 13.00-15.00 – Warsztaty z kaligrafii – historia pisma, papieru i druku, pisanie przy użyciu stalówki i atramentu.

18. stycznia, godz. 10.00–12.00, 13.00-15.00 – Tworzenie masek karnawałowych inspirowanych maskami kolędniczymi.

23. stycznia, godz. 10.00-14.00, 13.00-15.00 – Warsztaty filcowe – Warsztaty filcowe – tworzenie zabawek i breloczków z filcu.

24. stycznia, godz. 10.00-12.00, 13.00-15.00 – Warsztaty z kaligrafii – historia pisma, papieru i druku, pisanie przy użyciu stalówki i atramentu.

25. stycznia, godz. 10.00–12.00, 13.00-15.00 – Tworzenie masek karnawałowych inspirowanych maskami kolędniczymi.

 

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolasie

17, 18, 19, 24 i 25 stycznia 2024 r., zawsze w godzinach 10:00-13:00

Oferta skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym – od zerówki do klasy ósmej – do spędzenia twórczo i ciekawie feryjnego czasu w naszym Muzeum!
Na uczestników czekają kreatywne warsztaty plastyczne oraz gry i zabawy. Będzie także teatralnie i filmowo! Przewidziano również „małe co nieco na ząb”.

Zapisy sa przyjmowane telefonicznie oraz mailowo.
Tel: 48 677 20 05 wew. 10
Podczas warsztatów będą wykonywane, udostępniane i przetwarzane zdjęcia oraz filmy.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu

Lodowisko sztuczne ul. Bulwarowa 19 tel. 605 515 093

Obiekt czynny codziennie w godz. 9.00-21.00 (przerwa techniczna w godz. 14.00-15.00)

Nauka jazdy na łyżwach dla dzieci (7-12lat)

16, 18, 23, 25.01.2024 (wtorki, czwartki) godz. 9.00-11.00

Basen Orka ul. Młynarska 17 tel. 48 385 86 67

Nauka pływania dla dzieci i młodzieży (7-12 lat)

15, 17, 19.01.2024 (poniedziałek, środa, piątek) godz. 12.00-13.00 i 13.00-14.00

Basen Delfin ul. Piastowska 17 – tel. 48 385 77 21

Nauka pływania dla dzieci i młodzieży (7-12 lat)

22, 24 , 26.01.2024 (poniedziałek , środa, piątek) godz. 12.00-13.00 i 13.00-14.00

Hala MOSiR ul. Narutowicza 9 – tel. 48 385 10 00

Treningi siatkarskie dla dziewcząt – org. Akademia Piłki Siatkowej Radom, MOSiR

15, 17.01.2024 (poniedziałek ,środa) godz. 11.00-13.00

19.01.2024 ( piątek ) godz. 10.00-12.00

MOSiR BORKI ul. Stasieckiego 53 – tel. 48 381 15 93

Treningi bokserskie (7-15 lat) – org. BTS Broń 1926 Radom,

16, 17 i 23, 24.01.2024 (wtorek, środa) godz. 11.30-13.30

MOSiR KORTY ul. Bulwarowa 19 – tel. 693 472 680

ABC tenisa ziemnego (7- 15 lat) – org. MOSiR

15, 19 i 22, 26.01.2024 ( poniedziałek, piątek) godz. 10.00-12.00

Boisko ze sztuczną nawierzchnią ul. Chałubińskiego (obok MOSiR) tel. 48 385 10 00

Piłkarski obóz dochodzeniowy ( 7-10 lat) – org. RKP Broń 1926 Radom

22-26.01.2024 godz. 7.30-15.00

 

Komentarze



CLOSE
CLOSE