Festiwal Czapskiego we Wsoli



Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza w niedzielę, 5 listopada o godz. 16.30 na wydarzenie zorganizowane w ramach Festiwalu Józefa Czapskiego, zatytułowane „Gombrowicz i Czapski – spór i fascynacja”. Fragmenty wspomnień i korespondencji pomiędzy oboma artystami przeczyta Mirosław Baka. W programie ponadto pokaz prac Czapskiego i rozmowa o jego relacjach z autorem „Kosmosu”.

Zostaną zaprezentowane nieeksponowane na co dzień dzieła malarza z kolekcji Muzeum Literatury w Warszawie: rysunki „W kawiarni”, „W teatrze”, „Postać kobieca na ławce w zieleni”, autoportret „Józef Czapski” oraz obraz olejny z 1981 roku „Mężczyzna”.

O kontaktach Czapskiego z Gombrowiczem, o starciu silnych osobowości, zderzeniu ich bardzo różnych światopoglądów i gustów estetycznych, ale także o budowaniu porozumienia, wzajemnym szacunku i uznaniu, jakim siebie darzyli, rozmawiać będą we Wsoli dr Anna Spólna oraz dr hab. Krzysztof Ćwikliński. Tłem dla tej rozmowy, na którą organizatorzy zapraszają także tych, którzy historią polskiej kultury nie zajmują się na co dzień, będzie środowisko paryskiej „Kultury” lat 50. i 60. Rozmówcy postarają się w przystępny sposób przybliżyć te interesujące postaci i czasy.

Festiwal Józefa Czapskiego to trwający od 5 października do 7 listopada 2017 roku cykl wydarzeń artystycznych, naukowych i popularnonaukowych, odbywających się w Warszawie, Toruniu, Stawisku, Sopocie, Katowicach, Kurozwękach, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte, Wsoli, Cieszynie oraz w Krakowie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja SUSEIA.

Jak zwykle wszystkich niezmotoryzowanych z Radomia do Wsoli przywiezie bezpłatny autobus.

Zbiórka o 15.45 na przystanku Chrobrego/Czysta (kierunek: Michałów). Powrót ok. 18.00.

 

Na zdjęciu Witold Gombrowicz w rezydencji Val Clair, 1969 r.

Fot. H. Garthe; ze zbiorów Muzeum Literatury

źródło: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Komentarze



CLOSE
CLOSE