Festiwal Ziemniaka w skansenieFestiwal Ziemniaka odbędzie się w Muzeum Wsi Radomskiej. Wśród atrakcji m.in. pokaz kulinarny Karola Okrasy

Podczas imprezy zaprezentują się zespoły obrzędowe, rękodzielnicy, koła gospodyń, a rolnicy pokażą pracę przy użyciu dawnych maszyn rolniczych z zasobów Muzeum. Będzie też potańcówka na deskach. Koła gospodyń przygotują mnóstwo tradycyjnych potraw, jak pierogi, porka, pazibroda, babka ziemniaczana.

W trakcie festiwalu zostanie rozstrzygnięty konkurs ,,Potrawa regionalna z ziemniaków”. Celem organizowanego przez muzeum konkursu jest ukazanie tradycji kulinarnych regionu radomskiego, budowanie tożsamości kulturowej w oparciu o ciągłość tradycji przekazywaną z pokolenia na pokolenie, wymiana doświadczeń kulinarnych pomiędzy uczestnikami konkursu. Przewodniczącym Komisji Konkursowej będzie pan Karol Okrasa, kucharz i dziennikarz kulinarny, gospodarz popularnych programów telewizyjnych.

Festiwal Ziemniaka odbędzie się w niedzielę, 26 września w godz. 12 – 21.

Program festiwalu:

Teren ekspozycji muzealnej

Zagroda z Jastrzębi

Konkurs „Potrawa regionalna z ziemniaków”

godz. 13.30-15.00

Pokaz kulinarny Karola Okrasy i rozstrzygnięcie konkursu; godz. 15.30-17.00

Ekoryneczek; godz. 12.00-18.00

Zagroda z Chomentowa

pokaz omłotów zboża przy pomocy młockarni;

godz. 12.00-18.00

Zagroda z Bartodziej

pokaz ręcznej obróbki lnu

godz. 12.00-18.00

Zagroda z Alojzowa

kiermasz twórczości ludowej

godz. 12.00-18.00

Muzealne pola

pokazy: kopania ziemniaków motykami i kopaczką z traktorem; orki, bronowania i siewu żyta; pieczenie ziemniaków w popiele; godz. 12.30-18.00

obrzęd „Okrężna po wykopkach” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Ostałki” z Ostałówka

godz. 15.00-15.30

Zagroda z Kłonówka

pokaz prac ciesielskich

pokaz robienia wykręcaków

godz. 12.00-18.00

Scena

„Potańcówka pod dębem”

godz. 13.00-21.00

Kapela Henryka Gwiazdy, Kapela Józefa Wyrwińskiego

Dom Ludowy

jesienne warsztaty rodzinne

godz. 12.00-18.00

 

W muzeum można również oglądać ekspozycje stałe i wystawy czasowe: „Papież napotkany” w spichlerzu z Wilkowa, „Kręć się, kręć wrzeciono” i „Plakat w Skansenie Polskim” w Domu Ludowym oraz wystawa fotografii przyrodniczej Artura Tabora w kurniku z Konar.

Dodatkowe autobusy

W związku z organizacją imprezy Festiwal Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej, w niedzielę, 26 września w godzinach około 10-20 zostanie zwiększona częstotliwość kursowania autobusów miejskich linii 17.

W celu ułatwienia dojazdu na imprezę, autobusy linii 17 będą wtedy kursowały z następującymi częstotliwościami: w godzinach około 10-13 co około 20 minut, a w godzinach około 13-20 co około 15 minut. Dodatkowe kursy autobusów na linii 17 będą wykonywane w równych odstępach pomiędzy kursami rozkładowymi. W pozostałych godzinach w tym dniu kursy będą wykonywane według stałego rozkładu jazdy na niedziele i święta. Dojście do skansenu będzie możliwe od przystanku Stalowa / Starokrakowska 02 (przy lesie) przez ulicę Stawową.

W rejon Muzeum Wsi Radomskiej dojeżdżają też autobusy linii 18 – do przystanku Szydłowiecka / Czajkowskiego (NŻ) 01. Od strony ulicy Szydłowieckiej nie ma jednak wejścia do skansenu dla osób, które zamierzają kupić bilet w kasie (jest ona tylko przy ulicy Stawowej). Dojazd linią 18 polecany jest jedynie dla posiadaczy biletów online, którzy mogą przyłożyć je do czytnika przy bramie od ulicy Szydłowieckiej i w ten sposób wejść do skansenu. Wszyscy pozostali uczestnicy imprezy muszą kierować się do bramy głównej muzeum od ulicy Stawowej.

 

Komentarze