Film historyczny „Czwarty Szwadron” już do obejrzenia w internecieByli ochotnikami i walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej. O pochodzących z Radomia i okolic bohaterach wydarzeń sprzed stu lat opowiada najnowszy dokument fabularyzowany „Czwarty Szwadron”. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest radomianin Przemysław Bednarczyk

Czwarty Szwadron to tytuł najnowszej produkcji – fabularyzowanego dokumentu, opowiadającego historię grupy ochotników z Radomia, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej walczyli w składzie 11. Pułku Ułanów Legionowych. Ich dowódcą był legendarny beliniak* major Antoni Jabłoński.

Podczas realizacji dokumentu ekipa filmowa współpracowała m.in. z 13. Pułkiem Ułanów Wileńskich – opowiada reżyser i scenarzysta „Czwartego Szwadronu” Przemysław Bednarczyk.

Film, zrealizowany przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego powstał, aby uczcić setną rocznicę wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej – dodaje Bednarczyk.

Najnowszy dokument Przemysława Bednarczyka „Czwarty Szwadron” można już oglądać na kanale VIS Wytwórni Filmów i Widowisk Historycznych na platformie YouTube. Twórcy na wiosnę planują zorganizować plenerowy pokaz filmu, z udziałem odtwórców bohaterów dokumentu, w których wcielili się między innymi ułani z Kielc.

Produkcja była współfinansowana ze środków Urzędu Urzędu ds. Kombatantów i osób represjonowanych oraz w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

* beliniak to popularna nazwa szeregowych i oficerów 1. pułku ułanów Legionów Pol. w I wojnie świat. wywodząca się od pseudonimu dowódcy pułku Władysława Beliny-Prażmowskiego

Komentarze