Filmy, gwiazdy i napad na bank, czyli program Kameralnego LataTegoroczna edycja festiwalu to trzy programy edukacyjne dla młodzieży, trzy konkursy filmowe, liczni goście z zagranicy i mnóstwo wydarzeń towarzyszących – w tym widowiskowe wydarzenia plenerowe. Festiwal rozpoczyna się w niedzielę 1 lipca huczną paradą, rodzinnym piknikiem filmowym i koncertem policyjnej orkiestry.

Uroczysta parada wyruszy tradycyjnie spod siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. 11 Listopada 37/59, 1 lipca, w niedzielę o godz. 17.30. Udział potwierdziły Radomskie Klasyki z ich zabytkowymi autami (więcej informacji na temat Radomskich Klasyków znajdziesz tutaj). Niespodzianką będą również goście specjalni z USA. Parada finiszuje przed Urzędem Miasta przy ul. Żeromskiego, gdzie na mieszkańców Radomia czeka kameralny piknik filmowy z atrakcjami dla całych rodzin. O godz. 19.00 wydarzenie przeniesie się do Muszli Koncertowej w Parku Kościuszki. Tam będzie można posłuchać Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, która wystąpi w towarzystwie Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

– Kameralne Lato na tydzień przemieni Radom w mazowiecką stolicę filmu. W tym roku proponujemy sporo wydarzeń, które będą widoczne w przestrzeniach i na ulicach miasta. Kameralne Lato to mądra rozrywka dla całych rodzin, a wątki edukacyjne są nam podczas tej edycji szczególnie bliskie. Już podczas pikniku będzie okazja do poszerzenia wiedzy na temat filmu, czy wzięcia udziału w całej serii animacji oraz zabaw dla dzieci  – mówiła Karolina Adamczyk z American Corner Radom, dyrektor festiwalu.

Jeszcze tego samego dnia odbędą się pierwsze festiwalowe projekcje – w Audytorium (ul. Curie-Skłodowskiej 4), gdzie zostaną zaprezentowane filmy z Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Start o godz. 21.30. Konkurs Filmów Niezależnych zaplanowano na środę (4 lipca), a Konkurs Główny na czwartek i piątek (5-6 lipca). Oba konkursy odbędą się w nowym centrum festiwalowym – Kinie „Elektrownia” przy ul. Kopernika 1.

Scena pełna napięcia rozegra się przy ul. Żeromskiego 43/45 w środę (4 lipca) między godz. 17.00 a 21.30. Za sprawą rekonstruktorów uczestnicy wydarzenia cofną się do lat 40. XX. wieku, do czasów okupacji niemieckiej. Anna Mucha i Marek Braun wcielą się w role konspiratorów, którzy dokonują historycznego napadu na niemiecki bank. Strategia działania żołnierzy polskiego państwa podziemnego jest solidna i dobrze przemyślana, lecz jak to bywa w takich przypadkach, nie wszystko potoczy się zgodnie z planem. W widowisku wykorzystana zostanie oryginalna broń strzelecka z epoki oraz zabytkowe pojazdy.

Scena specjalna to okazja by zobaczyć, jak w rzeczywistości powstają efektowne filmy historyczne. Stąd profesjonalna opieka artystyczna Bartosza M. Kowalskiego (reżyseria) i Arkadiusza Tomiaka (zdjęcia). Autorem scenariusza jest Przemysław Bednarczyk. Nowoczesny sprzęt dostarczy CANON. Partnerem przedsięwzięcia jest Wytwórnia Filmów i Widowisk Historycznych „WiS”.

Po każdym pokazie filmów konkursowych będzie można porozmawiać z ich twórcami, festiwalowymi gośćmi i jurorami. Natomiast Akademia Zawodowców będzie okazją do spotkań w kameralnym gronie z członkami tegorocznego jury Konkursu Głównego. Autor zdjęć filmowych Arkadiusz Tomiak opowie o specyfice pracy na planie filmu fabularnego. Janusz Chabior wyjaśni różnicę w pracy nad długą i krótką formą filmową z perspektywy aktora. Joanna Kos-Krauze podzieli się swoimi refleksjami na temat partnerstwa w procesie twórczym. Wszystkie spotkania odbędą się w „Elektrowni”.

Na mieszkańców Radomia czeka jeszcze wiele innych atrakcji: pokaz plenerowy gorąco przyjętego podczas ostatniego festiwalu w Gdyni filmu Łukasza Palkowskiego „Najlepszy” z Jakubem Gierszałem w roli głównej (wtorek), pięć koncertów, panele dyskusyjne, debaty branżowe. Równolegle trwać będą międzynarodowe warsztaty i spotkania edukacyjne. Wszystko zwieńczone zostanie uroczystą galą, podczas której poznamy laureatów konkursów filmowych i dowiemy się, kto zdobędzie ZŁOTEGO ŁUCZNIKA – nagrodę główną ufundowaną przez prezydenta Radomia.

Pełny program imprezy można sprawdzić na stronie: https://kameralnelato.pl/program-2018.

Więcej informacji na temat Kameralnego Lata znajdziesz tutaj.

Komentarze