Fogiel: Radom nie będzie stolicą województwaRadom nie będzie stolicą nowego województwa, bo taki status nie istnieje – zwrócił uwagę w Mocnej Rozmowie poseł Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta odniósł się do projektu wydzielenia z Mazowsza regionu warszawskiego i roli naszego miasta po podziale administracyjnym

Nie tylko Radom może być miastem wojewódzkim – powiedział w Mocnej Rozmowie poseł Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Oznacza to, że jeżeli dojdzie do wydzielenia z Mazowsza Warszawy i ościennych powiatów, status miasta wojewódzkiego może mieć zarówno Radom jak i Płock – drugi pretendent do bycia stolicą nowego województwa mazowieckiego. – W projekcie znalazł się zapis, że Radom ma się stać nie stolicą nowego województwa mazowieckiego, lecz miastem wojewódzkim. Taki status z kolei może mieć więcej niż jedno miasto – mówi Fogiel.

Przypomnijmy, podział Mazowsza dotyczy utworzenia dwóch województw. Pierwsze, warszawskie obejmowałoby Warszawę i powiaty okalające, drugie, mazowieckie – pozostałą część regionu z Ciechanowem, Ostrołęką, Płockiem, Siedlcami i Radomiem. – Już widziałem wstępną wersję tego projektu. Teraz budujemy koalicję zwolenników podziału Mazowsza w Sejmie – dodaje Fogiel.

Projekt podziału Mazowsza jest już gotowy, o czym poinformował na początku stycznia poseł Marek Suski. Nadal nie wiadomo jednak, kiedy projekt wpłynie do Sejmu i w jakim terminie odbędą się wybory. 

KomentarzeCLOSE
CLOSE