full screen background image

Kondycja finansowa FUSZarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o zablokowaniu kolejnych 3 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To zasługa bardzo wysokich wpływów składkowych.

– To sytuacja bez precedensu. Nigdy w dotychczasowej, najnowszej historii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zdecydowano się na tak wczesne zablokowanie tak dużej sumy dotacji do FUS, bo mówimy już o kwocie 5,2 mld zł – mówiła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jest to kolejna blokada dotacji budżetowej do FUS, o której zdecydował zarząd ZUS. – W marcu Zakład zrezygnował z dotacji w wysokości 2,2 mld zł. W zeszłym tygodniu zarząd podjął natomiast decyzję o niepodjęciu kolejnych 3 mld zł dotacji. Wszystko dzięki wysokim wpływom składkowym do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Od początku roku do ZUS z tytułu składek wpłynęło już 168,6 mld zł. Jest to kwota aż o 11,4 mld zł większa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Większy wpływ pieniędzy ze składek odnotował także radomski oddział ZUS – w I półroczu jest to 1,38 mld zł, niemal o 91 mln zł więcej niż w I półroczu 2017 roku – mówił Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

– Niewątpliwie na sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływ ma bardzo dobra sytuacja gospodarcza: rosnące zatrudnienie i zarobki, ale także historyczna reforma wprowadzona przez ZUS, czyli projekt e-Składka – podsumował prof. Gertruda Uścińska.

– Dzięki wprowadzeniu z początkiem stycznia 2018 r. indywidualnych numerów rachunków składkowych zdecydowanie usprawnił się pobór składek na ubezpieczenia społeczne. Wzrosła terminowość płatności, a duża część przedsiębiorców zaczęła regulować zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek – dodał Piotr Olewiński.

W planach budżetowych na 2018 r. zapisana była dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 46,6 mld zł. Po zablokowaniu 5,2 mld zł, pozostała do wykorzystania na ten rok dotacja w wysokości 41,4 mld zł.

Komentarze