Helplessness – Dorota Sak



Helplessness – Dorota Sak – to nowa wystawa w Łaźni w ramach cyklu: „Pracownie – Konfrontacje”

Wystawa Helplessness zaaranżowana w radomskiej galerii Łaźnia prezentuje twórczość Doroty Sak. Na wystawie można zobaczyć obiekty powstałe w 2021 roku jak również obrazy z wcześniejszych okresów twórczości autorki, m.in. obrazy z cyklów: Rytmy czasu, Synapsy, Ogrody, Stado, Powidoki.

Wystawę będzie można oglądać od 4 maja w Galerii Łaźnia przy ul. Traugutta 31/33. Ekspozycja będzie czynna do 21 maja.

Obiekt Gwiezdny pył otwiera nowy rozdział w twórczości autorki. Temat szeroko rozumianej ludzkiej bezradności staje się motywem przewodnim jej działań. Punktem wyjścia do stworzenia obiektu był obraz namalowany na przełomie roku 2020 i 2021 – dwóch pandemicznych lat, które zachwiały ludzką kondycją.

Na wystawie autorka prezentuje również film My story stworzony w głównej mierze przez aplikację Movie Creator, którą zupełnie przez przypadek odkryła w swoim smartfonie. Film powstał zanim autorka zorientowała się jak działa aplikacja. Stąd w dużej mierze jego twórcą jest sztuczna inteligencja. Nawet tytuł dobrany został w sposób przypadkowy. Dorota Sak zaakceptowała działania aplikacji, zmieniając jedynie muzykę.

Tkanina drukowana Help powstała poprzez kolejne filtrowanie w programach komputerowych obiektu Gwiezdny pył. Motyw powtarzającej się ręki tworzy kształt dłoni. Ekspresja i skala przedstawienia nadają monumentalny charakter i podkreślają przesłanie obrazu.

„…Rytmy czasu to cykl malowany od 2005 roku do dzisiaj. Obrazy z tej serii nawiązują do zjawiska przemijalności, ale też odkrywania śladów przeszłości, ich wpływu i podobieństwa na teraźniejszość. Bezpośrednią inspiracją do powstania obrazów były fragmenty fresków i dekoracji ściennych w soborze sofijskim w Kijowie, który artystka miała możliwość zobaczyć podczas pobytu w tym mieście.

Innym prezentowanym cyklem są obrazy pt.: Ogrody. Jesień, dla którego charakterystyczne jest wykorzystanie ciepłej kolorystyki nawiązującej do tej pory roku.

„Synapsy” to również zestaw obraz, który dominuje migotaniem, ukazując formy i kształty niczym spod mikroskopu.

W obrazach Doroty Sak korelacja barw, oddziaływania kształtów i kolorów na siebie ma ogromne znaczenie.

Technika malowania obrazów opracowana przez artystkę opiera się na wykorzystywaniu narzędzi, które z pozoru nie są dedykowane do malowania obrazów, są to wałki, szablony itp.

Wykorzystując je nakłada kolejne wzory, kształty operując barwami, dzięki czemu tworzy niezwykłe obrazy prowokujące do kontemplacji.

Dorota Sak

Profesor w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 1990 roku pracuje w macierzystej uczelni. Prowadzi Pracownię Kształtowania Formy Ubioru. W latach 1999 – 2002 była członkiem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2008 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki użytkowe. Od 2012 do 2016 roku pełniła funkcję Kierownika Katedry Ubioru w ASP w Łodzi. Organizator i uczestnik międzynarodowych konferencji i projektów artystycznych. W latach 2003 – 2010 tutor w programie Gaude Polonia. Współpracuje z Lwowską Narodową Akademią Sztuki we Lwowie i Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie, gdzie prowadziła zajęcia w ramach programu Erasmus+ . Twórczość w zakresie sztuki włókna, projektowania ubioru, malarstwa. Prace prezentuje na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Komentarze