I Festiwal Muzyczny w Orońsku



I Festiwal Muzyczny „Muzyka w przestrzeni. Polska muzyka w muzyce świata” odbędzie się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w najbliższy weekend. Od piątku do niedzieli orońska przestrzeń pałacowo-parkowa wypełni się muzyką w wykonaniu polskich pianistów. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjął m.in. Janusz Olejniczak, laureat VI nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Festiwal Muzyczny „Muzyka w przestrzeni. Polska muzyka w muzyce świata” jest wydarzeniem kulturalnym popularyzującym i prezentującym dzieła polskich kompozytorów, obecnych w wielu salach koncertowych polskich i światowych poczynając od wieku XIX, aż po współczesność. – Przestrzeń pałacowo-parkowa, którą oferuje zwiedzającym Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, idealnie wpisuje się w możliwość odbioru utworów, skomponowanych przez polskich artystów przez publiczność, która nie bywa obecna w salach koncertowych i nie ma możliwości obcowania „na żywo” z uniwersalną dziedziną sztuki jaką jest muzyka, nie stawiającą żadnych barier w postaci znajomości języka, kodów kulturowych, etc. – mówi Eulalia Domanowska, dyrektor CRP w Orońsku.

– W trakcie trwania Festiwalu będziemy mogli podziwiać koncerty muzyczne w wykonaniu polskich pianistów. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjął Janusz Olejniczak, laureat VI nagrody VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Znakomity wirtuoz fortepianu występuje w salach koncertowych niemal całego świata ; uczestniczył również w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Wiele nagrań, z jego udziałem, jest rejestrowane i dystrybuowane przez firmy fonograficzne i stacje telewizyjne na świecie i w Polsce. Pracuje również jako pedagog na Wydziale II Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – dodaje dyrektor placówki Eulalia Domanowska.

I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Muzyka w przestrzeni. Polska muzyka w muzyce świata” CRP w Orońsku 21–23 czerwca 2019

21 czerwca 2019 (piątek)
13.00 koncert kameralny Aleksandry Świgut i Jana Lewandowskiego
I część – fortepian solo (Aleksandra Świgut)
Fryderyk Chopin – Mazurki op. 33
Fryderyk Chopin – Ballada F-dur op. 38
Fryderyk Chopin – Nokturn Des-dur op. 27
Fryderyk Chopin – Scherzo E-dur
II część – fortepian z wiolonczelą (Aleksandra Świgut i Jan Lewandowski)
Karol Szymanowski – Pieśń Roksany z opery Król Roger w transkrypcji Pawła Kochańskiego i Jerzego Lefelda na fortepian i wiolonczelę
Fryderyk Chopin – Sonata g-moll na wiolonczelę i fortepian

14.30 Projekcja filmu dokumentalnego „Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy” oraz spotkanie z reżyserem filmu – Wiesławem Dąbrowskim
17.00 Koncert fortepianowy Marka Brachy
Ludwig van Beethoven – Polonez C-dur op. 89
Apolinary Kątski – Variations brillantes sur la Cracovienne op. 45
Aleksander Tansman – 3 Mazurki z zeszytu pierwszego
Tadeusz Kościuszko – Polonez
Mieczysław Weinberg – 2 Mazurki (1933)
Maria Szymanowska – Polonez A-dur
Ignacy Jan Paderewski – Cracovienne Fantastique op. 14 nr 6
Władysław Szpilman – Mazurek f-moll (1940)
Fryderyk Chopin – Polonez fis-moll op. 44

22 czerwca 2019 (sobota)
15.00 spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem
16.00 spektakl teatralny „Wieczór w Teatrze Wielkim” Anna Seniuk i kwartet Polonika
18.00 koncert Janusza Olejniczaka
Fryderyk Chopin – Polonez A-dur op. 40
Fryderyk Chopin – Ballada g-moll op. 23
Fryderyk Chopin – 4 mazurki
Fryderyk Chopin – 2 walce
Fryderyk Chopin – Scherzo h-moll op. 20
Fryderyk Chopin – Scherzo b-moll op. 31

23 czerwca 2019 (niedziela)
13.00 koncert fortepianowy Krzysztofa Książka
Fryderyk Chopin – Nokturn op. 48 nr1 c-moll
Fryderyk Chopin – Mazurek op. 31 nr 1 c-moll
Fryderyk Chopin – Mazurek op. 50 nr 1 G-dur
Fryderyk Chopin – Mazurek op. 24 nr 2 C-dur
Fryderyk Chopin – Mazurek op. 7 nr 2 a-moll
Fryderyk Chopin – Mazurek op. 24 nr 1 g-moll
Fryderyk Chopin – Mazurek op. 7 nr 1 B-dur
Fryderyk Chopin – Mazurek op. 24 nr 4 b-moll
Fryderyk Chopin – Mazurek op. 7 nr 3 f-moll
Fryderyk Chopin – Mazurek op. 50 nr 2 As-dur
Fryderyk Chopin – Mazurek op. 50 nr 3 cis-moll
Fryderyk Chopin – Nokturn op. 48 nr 2 fis-moll
14.30 spotkanie z Jerzym Maksymiukiem oraz Marią Nockowską
15.00 prezentacja filmu „Maksymiuk. Koncert na dwoje”
17.00 Koncert fortepianowy Kamila Pacholca
Fryderyk Chopin – 3 Walce op. 34
Ignacy Jan Paderewski – Menuet G-dur
Ignacy Jan Paderewski – Krakowiak fantastyczny
Fryderyk Chopin – Mazurki op. 59
Fryderyk Chopin – Barkarola Fis-dur op. 60
Fryderyk Chopin – Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Pośród wykonawców, zaproszonych do pierwszej edycji festiwalu są młodzi muzycy, głównie pianiści:

Krzysztof Książek – absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, półfinalista XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, Zdobywca nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureat III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na Instrumentach Historycznych, który miał miejsce w 2018 r. w Warszawie. Uczestnik festiwali, m.in. „Chopin i jego Europa. Koncertował w USA, RPA, Japonii i Europie. W 2014 r. otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.
– Marek Bracha – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, ukończył również studia Masters of Music w Royal College Music w Londynie w klasie Kevina Kenner’a, jak również – studia podyplomowe. Współpracował z orkiestrami filharmonii w Polsce. Uczestnik wielu festiwali muzycznych w kraju i za granicą. Koncertuje w Polsce, jak również w Europie i na świecie.

Krzysztof Książek

Kamil Pacholec – student Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestnik i laureat krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Grand Prix XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Gorlitz, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Cesara Francka w Kraainem/Brukseli, 47. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Katowicach. Koncertuje wraz z orkiestrami symfonicznymi. Bierze udział w kursach mistrzowskich prowadzony przez wybitnych pedagogów Andrzeja Jasińskiego, Katarzynę Popową-Zydroń, Ewę Pobłocką Phillip’ea Raskina i innych.

Aleksandra Świgut (fortepian) pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Doktorantka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczestniczka kursów mistrzowskich prowadzonych przez R. Levina. M. Mosia, M. Grzybowskiego, M. Bilsona i Ch. Schornsheim. Brała udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, nagradzana na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettingen, Konkursie Pianistycznym w Nowym Orleanie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede,47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Koncertuje z orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, Holandii i in. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, niemieckiej fundacji Jutting. Jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Krystyna Wiśniewska– studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, wiolonczelistka, koncertująca w Polsce wraz z Aleksandrą Świgut.

Aleksandra Świgut

Występy muzyków odbędą się w Pałacu Józefa Brandta.

Podczas festiwalu zostanie zaprezentowany spektakl teatralny, w wykonaniu Anny Seniuk i Kwartetu Polonika: Paulina Kusa (I skrzypce), Anna Szalińska- Zazięblo (II skrzypce), Magdalena Małecka-Wippich (altówka), Olga Łosakiewicz -Marcyniak (wiolonczela) p.t. „Wieczór w Teatrze Wielkim”. Tytułowy poemat Stanisława Balińskiego powstał w 1943 r., a opublikowany został w 1945 r. w Londynie , w cyklu „Trzy poematy o Warszawie”. Teatralne kulisy, losy wielkich śpiewaków, publiczność i zachwyt nad sztuką są treścią utworu. Sentymentalna podróż do lat minionych i miejsc nieodległych w pamięci ,a przecież – nieosiągalnych – dla polskich emigrantów tęskniących do ojczyzny pod każdą szerokością geograficzną, których udział w II wojnie światowej w kraju i na świecie sprawiły, iż z powodu podległości PRL rządowi sowieckiemu nie mogli powrócić do ojczyzny.

Spektakl zorganizujemy w przestrzeni parkowej pałacu, podobnie jak pokazy filmów. Zaplanowane zostały również pokazy filmów dokumentalnych, prezentujących sylwetki wybitnych polskich kompozytorów i muzyków:
„Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy” (reż. Wiesław Dąbrowski)
„Maksymiuk. Koncert na dwoje” (reż. Tomasz Drozdowicz).

Podczas festiwalu będziemy gościć prof. Jerzego Bralczyka, znakomitego językoznawcę i luminarza polskiej kultury. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zainicjowało I edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Muzyka w przestrzeni. Polska muzyka w muzyce świata” w ścisłej współpracy organizacyjnej i repertuarowej z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie , na którą składają się: promocja młodych pianistów i dobór repertuaru. Współpraca NIFC z firmą Blüthner zaowocowała wypożyczeniem na czas festiwalu znakomitego fortepianu koncertowego.

Starostwo Powiatowe w Szydłowcu i Fundacja im. Józefa Brandta w Orońsku współpracują jako partnerzy przy organizacji Festiwalu. Kierownikiem artystycznym festiwalu jest Jerzy Kisielewski, znany polski dziennikarz.

Festiwal „Muzyka w przestrzeni” jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: CRP w Orońsku

Komentarze



CLOSE
CLOSE