Informator Kulturalny Radia Radom



W piątkowym Informatorze Kulturalnym Radia Radom będzie o dwóch koncertach i dwóch wydarzeniach związanych z Witoldem Gombrowiczem. Zaprasza Urszula Niwińska- Reczko

 

Poniżej zapis tekstowy Informatora:

Informator Kulturalny Radia Radom Urszula Niwińska- Reczko. Zapraszam.

Na dzisiejszy koncert Marka Pospieszalskiego zaprasza Michał Grabowski:

Marek Pospieszalski wystąpi na scenie w solowym koncercie.Przez wiele lat wspomagał Wojciecha Mazolewskiego utytułowanego i znanego muzyka. Był bardzo ważnym ogniwem jego projektu w kwintecie.  Przewodzi między innymi swojemu kwartetowi oraz oktetowi. Będzie to intymny, kameralny koncert. Myślę, że dla osób, które lubią eksperymenty. Nie boją się poznawać nowych gatunków w muzyce. Zapraszamy piątek o godzinie 20:00 na Skłodowską 4.

Jutro w Amfiteatrze „Masovian mantra”. Więcej szczegółów Jerzy Skwarek, zastępca dyrektora do spraw programowych placówki:

Koncert o godzinie 19:00 w klubie „Dzikie węże”. To płyta wydana przez Michała Barańskiego. Płyta dostała w 2023 roku Fryderyka jako najlepsza płyta jazzowa. A Michał Barański został uhonorowany Fryderykiem, jako najlepszy muzyk jazzowy. Mamy do czynienia z projektem Top of the top. Będzie to skład wybitnych muzyków jazzowych. Na czele z Michałem Barańskim na gitarze basowej i na kontrabasie, na gitarze i wokalu Shachar Elnatan, Michał Tokaj na pianie i Łukasz Żyta na perkusji.

o niedzielnym wydarzeniu w muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli mówi Robert Utkowski

Zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza na drugie w tym roku spotkanie z cyklu „Literatura według…”. To „Literatura według…” prowadzących. Bo to oni dobierają rozmówców, pokazując jaka literatura lub jakie głosy w literaturze są im bliskie. Ale zarazem jest to także „Literatura według…” zaproszonych gości. Bo to oni opowiadają o swoim pisarstwie i o swoim widzeniu literatury. Gościem Elizy Konckiej będzie Piotr Paziński. Wybitny i nagradzany pisarz, eseista i tłumacz. Debiutował powieścią „Pensjonat”, za którą otrzymał „Paszport Polityki”. Był także nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. „Pensjonat” doceniony został Europejską Nagrodą Literacką. Za książkę „Rzeczywistość poprzecierana” Piotr Paziński otrzymał nagrodę redakcji „Literatury na Świecie”. Rok temu ukazał się jego esej „Przebierańcy w nicości – Rzecz o malarstwie Witolda Wojtkiewicza.

Zostajemy w klimatach Witolda Gombrowicza, bo w niedzielę, kolejna premiera w radomskim Teatrze. O przygotowanej przez siebie realizacji „Iwony księżniczki Burgunda”, mówi reżyser Jarosław Tumidajski:

Nieoczywista i odważna. Pierwszy akt jest pewnego rodzaju pułapką, którą zostawiamy na widzów. To znaczy, ten pierwszy akt ma taki jeszcze kolor no, wręcz jawnie komediowy.A zatem już później ta nasza „Iwona…” staje się dużo bardziej mroczna. My idziemy w stronę takiego emocjonalnego thrillera. Więc później ten spektakl staje się dużo ciemniejszy. Na pewno odchodzimy od, wydaje mi sięm takiego istniejącego stereotypu Iwony jako ofiary. Jako osoby zahukanej. To znaczy to jest osoba, która po prostu nie komunikuje się słowami. Mówi bardzo niewiele. Natomiast to nie znaczy, że to jest osoba, która nie ma swoich celów, nie ma swoich pragnień. Ta Iwona na pewno nie jest niezdefiniowana i na pewno nie jest słaba.

 

To wszystko w tym wydaniu Informatora Kulturalnego. Zapraszam na kolejne – Urszula Niwińska-  Reczko

 

 

 

 

 

 

Komentarze