full screen background image
Search

Internetowa baza wypoczynku


Wakacje w pełni, a organizatorzy kolonii i obozów prześcigają się w ofertach. Zanim jednak zdecydujemy się na wyjazd w nieznane, skorzystajmy z bazy wypoczynku. To specjalna wyszukiwarka internetowa stworzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Z myślą o bezpieczeństwie zwłaszcza najmłodszych wczasowiczów MEN stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, w której znajdują się informacje o organizatorze. Jest tam m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji. Za pośrednictwem wyszukiwarki informacje o zgłoszonym wypoczynku są przesyłane także do służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem na danym terenie. To kurator oświaty, straż pożarna oraz sanepid. – Planując wakacje nie zapominajmy o bezpieczeństwie, aby wypoczynek był udany. MEN stworzyło świetne miejsce, gdzie każdy może sprawdzić organizatora wypoczynku, do czego bardzo serdecznie zachęcam. Mazowieckie Kuratorium Oświaty przygotowuje swoje służby od kilku miesięcy po to, by wszystkie dzieci wróciły z wakacji zdrowe i szczęśliwe – mówiła kurator Aurelia Michałowska.

W bazie wypoczynku znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku. Za pośrednictwem bazy rodzic może przekonać się, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wyjazdu oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą. Warto pamiętać, że organizator w zgłoszeniu ma obowiązek podać, m.in. dane dotyczące miejsca i rodzaju zakwaterowania, warunków sanitarno-higienicznych, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. – Kuratorium jest przygotowane na każdą uzasadnioną interwencję. Jeśli mają państwo jakiekolwiek zastrzeżenia co do organizatora wypoczynku,  zawsze na nie odpowiemy. W tym roku zamierzamy zrealizować 150 kontroli. Przede wszystkim będą to kontrole wypoczynków na otwartym terenie, czyli na polach namiotowych. Wszystkie uwagi można zgłaszać telefonicznie bądź elektronicznie – dodała Aurelia Michałowska.

Baza wypoczynku znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej pod adresem www.wypoczynek.men.gov.pl.

KomentarzeCLOSE
CLOSE