IV Ogólnopolski Festiwal Lalki i Słowa



Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w IV Ogólnopolskim Festiwalu Lalki i Słowa. Do 15 maja przyjmowane są zgłoszenia do festiwalu.

Podstawą zgłoszenia do IV Ogólnopolskiego Festiwalu Lalki i Słowa jest nadesłanie dokładnie wypełnionej karty uczestnictwa dołączonej do regulaminu i przesłanie jej na adres e-mail: dkidalin@poczta.onet.pl

W tegorocznym festiwalu mogą wziąć udział dzieci w wieku 9-12 lat i młodzież w wieku 13-15 oraz 16-19 w takich formach scenicznych jak:
słowo – recytacja
Teatry Jednego Aktora
Wywiedzione ze słowa (nowa tegoroczna kategoria)

Regulamin oraz karta zgłoszenia znajdują się na stronie DK Idalin.

Festiwal odbędzie się 30 maja o godz. 10 w Domu Kultury Idalin.

Celem festiwalu jest uwrażliwienie na piękno mowy ojczystej, poznanie i rozwój sceniczny wykonawców poprzez udział w różnych formach pracy nad słowem: od recytacji do tworzenia kreacji aktorskich w teatrze jednego aktora, edukacja w zakresie sztuki żywego słowa i mowy scenicznej, promocja twórczości teatralnej i osobowości scenicznych dzieci i młodzieży oraz integracja środowiska ruchu recytatorsko-teatralnego a także edukacja teatralna poprzez udział w warsztatach aktorskich i animacji przedmiotu

Uczestnicy mogą wystąpić w jednej z kategorii:

Słowo – recytacja – występ indywidualny, czas trwania recytacji do 5 min. Jeden wiersz lub fragment prozy z literatury polskiej lub powszechnej dowolnego autora.

Teatry Jednego Aktora – czas trwania od 10 do 30 min. Tematyka monodramu i inspiracje literackie są dowolne. Można użyć technik lalkowych, kukiełkowych, animacji przedmiotu, ale nie jest to warunek konieczny.

Wywiedzione ze słowa – czas trwania do 8 min. Występ indywidualny – poszerzenie możliwości prezentacji recytatorskiej. Ilość tekstów do budowania repertuaru jest dowolna, program może być przygotowany w oparciu o jeden tekst lub połączenie wielu różnych fragmentów prozy czy poezji – w zależności od wyobraźni uczestnika – tak, by tworzył sceniczną wypowiedź w konkretnej sprawie. Słowo ma być impulsem do tworzenia historii poza słowem, przypominającej etiudę teatralną, wzbogaconą przez ruch sceniczny, użycie nieoczekiwanego przedmiotu lub rekwizytu na wiele sposobów, rytmu, śpiewu – dźwięku (nie chodzi o wykonanie piosenki, czy popis wokalny), zaskakującej kompozycji przestrzeni gry, wyrazistej kompozycji gestu czy elementu tańca. W budowaniu występu można korzystać z wybranych elementów. Występowi należy nadać tytuł, który ma być kluczem do odczytania sensu wypowiedzi scenicznej. Program może być komediowy jak i poważny. Wszystko zależy od przesłania i wyobraźni przygotowujących program).

Przedstawienia oceniać będzie jury (aktorzy, reżyserzy, praktycy teatru) powołane przez organizatora festiwalu, które przyzna nagrody i wyróżnienia rzeczowe dla wykonawców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Komentarze



CLOSE
CLOSE