” Ja nie za bardzo wierzę, że odniosłem jakiś sukces”- wywiad z Jakubem MałeckimO książkach, inspiracjach , wrażliwości rozmawiała Katarzyna Kosterna

Jakub Małecki– tłumacz, pisarz, jeden z najciekawszych twórców literatury obyczajowej. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka i Odkrycia Empiku. Jest laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz polsko-niemieckiego stypendium im. Albrechta Lemppa. Magazyn Literacki „Książki” uznał Horyzont Książką Roku 2019. Dzieła Małeckiego zaliczyć można do nurtu realizmu magicznego. Każda nowa pozycja odbija się echem zarówno wśród czytelników jak i krytyków. Jego książki tłumaczone są aktualnie na języki: niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński, macedoński i hebrajski.

Do najważniejszych i najpopularniejszych tytułów należą: „Dygot”, „Rdza”, „Ślady”, „Horyzont” czy „Dżozef”. 15 września miało swoją premierę wydawnictwo „Święto ognia”.

 

 

fot. Wojtek Biały

Komentarze