Jak skutecznie walczyć z przeziębieniem



Przeziębienie co prawda nie jest chorobą zagrażającą życiu, ale potrafi skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Na szczęście jego przebieg jest zazwyczaj lekki i można sobie z nim łatwo poradzić.

Stosuj domowe sposoby na przeziębienie

Walkę z przeziębieniem najlepiej jest zacząć od stosowania domowych metod. Nasze babcie w takich sytuacjach sięgały po nieocenione mleko z miodem i masłem. Można do niego dodać odrobinę czosnku, który uważany jest za naturalny antybiotyk.

Zwykłą herbatę lepiej w tym okresie zastąpić malinową. Przyda się też sok z malin lub czarnego bzu. Na kaszel i bolące gardło najlepiej pomoże syrop z cebuli, a na katar i bóle zatok domowa inhalacja. Można do niej wykorzystać np. napar z mięty lub rumianku.

Zgodnie z zasadami naszych babć, trzeba kilka dni poleżeć w łóżku i pamiętać o wietrzeniu mieszkania. Świeże powietrze najlepiej „wypędza” chorobę z domu.

Zadbaj o zwiększoną dawkę witamin w diecie

Walka z przeziębieniem nie będzie skuteczna, jeśli nie sięgniemy po arsenał w postaci naturalnych witamin i probiotyków. W codziennym menu powinny się znaleźć owoce i warzywa, w których znajduje się dużo witaminy C (cytrusy, papryka, truskawki, czarna porzeczka), a także kiszonki, jogurty i kefiry, które są nieocenionym źródłem probiotyków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania flory bakteryjnej, co przekłada się na odpowiedź immunologiczną organizmu.

Ponadto warto zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu. W czasie przeziębienia najlepiej pić herbaty owocowe lub soki – malinowy, aroniowy, z czarnej porzeczki.

Nie będzie przesadą rezygnacja z alkoholu, słodyczy i nadmiaru węglowodanów, szczególnie tych pochodzących z dań typu fast-food.

Sięgnij po leki dostępne bez recepty

Przyjmowane zgodnie z ulotką leki na objawy przeziębienia i grypy są całkowicie bezpieczne. Warto po nie sięgnąć, jeśli domowe metody nie skutkują lub jeśli objawy pojawią się nagle, na przykład w miejscu pracy. Trzeba jednak pamiętać, że przeziębienie nie jest chorobą, która ustępuje po jednej dawce leku. Kuracja będzie trwała przynajmniej trzy dni. Takie medykamenty warto mieć w domowej apteczce, a nawet wozić ze sobą np. w samochodzie, torebce, aktówce bądź neseserze.

Jeśli wszystkie powyższe sposoby okażą się nieskuteczne, trzeba skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem.

Komentarze