Jaki kredyt hipoteczny wybrać – z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?



Chcesz spełnić swoje marzenie, ale brakuje Ci środków finansowych? Możesz wspomóc jego realizację przy pomocy kredytu gotówkowego. Na rynku znajdziesz oferty ze zmiennym i stałym oprocentowaniem. Jedna i druga opcja ma swoje zalety i wady. Nie wiesz, na którą z nich się zdecydować? Wiele zależy od indywidualnych preferencji, warunków umowy i sytuacji rynkowej. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kredytu

Czym różni się oprocentowanie stałe od zmiennego?

Oprocentowanie wiąże się z wysokością odsetek, jaką bank (lub inna instytucja finansowa) pobiera w związku z udzieleniem świadczenia finansowego. Kredytobiorcy mogą zdecydować się w tym przypadku na jedną z dwóch opcji: oprocentowanie zmienne lub stałe. Czym się od siebie różnią?

  • Oprocentowanie zmienne kredytu sprawia, że raty, które kredytobiorca spłaca co miesiąc, mogą ulegać zmianom. Ich wysokość zależy od sytuacji rynkowej. Nie bez znaczenia jest więc wysokość stóp procentowych czy inflacja. Opcja ta może być korzystna, jeżeli umowa zawierana jest na krótki czas np. 3-5 lat. Wówczas ryzyko dużego wzrostu raty nie jest tak duże, jak przy kredytach hipotecznych na 15, 20 czy 30 lat.
  • Oprocentowanie stałe to opcja, która sprawia, że raty kredytu są stałe przez cały okres trwania umowy. Są one określone w dokumencie i pomimo zmian rynkowych są one niezmienne. Rozwiązanie to jest chętnie wybierane przy kredytach hipotecznych i gotówkowych zawieranych na czas powyżej 10 lat.

Szczegółowe informacja na temat poszczególnych rodzajów kredytów znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl.

Oprocentowanie stałe – zalety i wady

Oprocentowanie stałe kredytu hipotecznego ma zarówno zalety, jak i wady. Ogromnym plusem jest w tym przypadku przewidywalnych kosztów, co przy długim okresie kredytowania wpływa na swego rodzaju bezpieczeństwo. Nawet przy wzroście stóp procentowych, co często można obserwować na rynku, wysokość raty pozostaje niezmienna. Ryzyko finansowe jest więc zdecydowanie mniejsze. Eliminuje to sytuacje, kiedy kwota spłaty kredytu przewyższałaby możliwości domowego budżetu. W przypadku hipoteki na 20 czy 30 lat jest to rozsądny wybór.

Oprocentowanie stałe kredytu hipotecznego nie jest jednak pozbawione wad. W większości ofert dostępnych na rynku jest ono wyższe niż w przypadku zmiennych stawek. Oznacza to, że miesięczna rata kredytu może być nawet kilkaset złotych wyższa (zależnie od wysokości świadczenia i czasu kredytowania). Minusem wynikającym z tego formy oprocentowania jest także możliwości skorzystania z obniżek rat związanych ze spadkiem stóp procentowych.

Planujesz zakup domu lub mieszkania i zastanawiasz się, czy oprocentowanie stałe jest dla Ciebie? Koniecznie sprawdź, jak wygląda kredyt hipoteczny na finanse.rankomat.pl i poznaj dostępne możliwości. Dzięki temu upewnić się, które z rozwiązań będzie właściwe dla Ciebie.

Oprocentowanie zmienne – zalety i wady

Oprocentowanie zmienne daje przede wszystkim możliwość korzystania z niskich stóp procentowych. Przy ich spadku wszelkie nadwyżki w domowym budżecie można przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego. To dodatkowo obniża wysokość raty lub skraca czas kredytowania. Ostateczny koszt kredytu jest więc zdecydowanie niższy. Rata przy oprocentowaniu zmiennym jest także w większości przypadków mniejsza niż przy wariancie stałym. Bank nie potrzebuje bowiem dodatkowego zabezpieczenia na wypadek zmian rynkowych.
Czy zatem oprocentowanie zmienne jest korzystniejsze? Nie zawsze. Jest to swego rodzaju ryzykowna opcja, ponieważ stopy procentowe mogą zmieniać się w dwie strony. Jeżeli rosną, to wzrasta także rata kredytu. To stresujące, zwłaszcza jeżeli budżet domowy jest planowany bardzo dokładnie.

Warto także wspomnieć, że osoby decydujące się na oprocentowanie zmienne w przypadku wzrostu stóp procentowych mogą przejść na oprocentowanie stałe – na czas 5 lat. Wówczas wysokość ich raty pozostaje na stałym poziomie. Wymaga to spełnienia warunków, jakie stawiają banki, formalności nie są jednak skomplikowane. Możliwe jest także przeniesienie kredytu do innej placówki. Zawsze przed wyborem konkretnej oferty warto jednak zawsze skorzystać z kalkulatora. Takie narzędzie znajdziesz na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kalkulator-hipoteczny/.

Kiedy warto zdecydować się na oprocentowanie stałe?

Statystyki rynkowe pokazują, że zdecydowanie większa grupa kredytobiorców ryzykuje i decyduje się na ofertę ze zmiennym oprocentowaniem, które opiera się na wskaźniku WIBOR. Wynika to głównie z podejścia banków do przedstawiania swojej oferty. Wielu z doradców pozwala sobie na spekulacje dotyczące przyszłej sytuacji na rynku. W rzeczywistości jednak nikt nie może przewidzieć, czy za kilka lat rata kredytu nie wzrośnie dwukrotnie. Takie przypadki miały już miejsce i niewykluczone, że mogą się powtórzyć.
Kiedy więc opłaca się wybrać oprocentowanie stałe? To opcja dla osób, które chcą czuć się bezpiecznie i zadbać o stabilność domowego budżetu. Długoterminowe planowanie finansów pomaga również w wielu obszarach codziennego życia.

Komentarze