Jakich błędów unikać przy korzystaniu z odkurzacza piorącego?



Odkurzacze piorące cieszą się rosnącą popularnością głównie w domach, gdzie znajdują się dywany i wykładziny. Te sprzęty są niezwykle skuteczne w usuwaniu trudnych zabrudzeń, ale pod warunkiem właściwego ich użytkowania. Praktyka pokazuje jednak, że wiele osób popełnia przy tym powtarzalne błędy. Czego więc unikać przy korzystaniu z takich urządzeń?

Niewłaściwy dobór detergentów

Zastosowanie nieodpowiedniego środka czyszczącego to jeden z najczęściej powielanych błędów. Uniwersalne płyny mogą zawierać substancje zbyt agresywne dla tkanin wykorzystywanych do produkcji tapicerki lub w dywanach. W kontakcie z delikatnym włóknem wywołują one nieestetyczne przebarwienia, głęboką degradację struktury materiału, a nawet trwałe uszkodzenie.

Dedykowane preparaty do odkurzaczy piorących mają precyzyjnie dobrany skład chemiczny. Mogą więc skutecznie rozpuszczać zanieczyszczenia i nie powstają przy tym osady czy zacieki. Ważna jest także ich konsystencja. Płynna lub sproszkowana w zależności od rodzaju materiału. Do tkaniny z krótkim włosiem lepiej sprawdzą się płyny, które głęboko wnikają w strukturę materiału i łatwo je wypłukać. Natomiast grube dywany wymagają proszków, które skuteczniej docierają do głębszych warstw.

Zbyt duża ilość wody i detergentu

Przeładowanie materiału wodą to dość poważny problem. Mokre runo dywanu może zatrzymać wilgoć w dolnych warstwach, gdzie nie dociera powietrze. W takich warunkach rozwijają się bakterie oraz pleśń. Z czasem prowadzi do trwałych zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów.

Warto zwrócić uwagę na to, że także nadmiar środka piorącego może być problemem. Panuje błędne przekonanie, że im więcej detergentu, tym lepszy efekt. Tymczasem nadmiar substancji aktywnej tworzy powłokę, której odkurzacz nie potrafi całkowicie usunąć. W rezultacie włókna materiału stają się klejące, a czyszczenie daje odwrotny efekt.

Pominięcie przygotowania materiału do czyszczenia

Rozpoczęcie prania bez wcześniejszego przygotowania powierzchni to wyraźny błąd, który powoduje, że czyszczenie nie będzie tak samo efektywne. Na włóknach znajdują się drobiny kurzu, piasku i sierści, które pod wpływem wody przylegają do materiału. Tworzą się w ten sposób skupiska brudu. W efekcie plamy pozostają widoczne, a czyszczenie nie przynosi odpowiednich rezultatów.

Jak uniknąć więc tego błędu? Wystarczy skrupulatne odkurzenie przed praniem. W ten sposób łatwo i szybko usunąć luźne zanieczyszczenia. Można następnie zastosować środek do czyszczenia wstępnego na miejsca silnie zabrudzone. Ułatwia to ich rozpuszczenie i nawet mały odkurzacz piorący poradzi sobie z dokładniejszym usuwaniem plam z włókien dywanu.

Błędna technika czyszczenia

Zbyt intensywne pocieranie powierzchni może przynieść więcej szkód niż korzyści, zwłaszcza w przypadku delikatnych dywanów. Mocne szorowanie z pomocą głowicy odkurzacza rozciąga włókna i deformuje strukturę delikatnej tkaniny. Problem ten dotyczy także wykładzin, w których może dojść do osłabienia przyczepności. Skutkiem tego bywa jej lekkie falowanie i naciągnięcie się.

Kolejnym błędem jest nierównomierne rozprowadzanie detergentu oraz niesystematyczne ruchy głowicą odkurzacza piorącego. Efekt jest prosty do przewidzenia. Powstają smugi i zacieki. Niektóre obszary zostają nadmiernie przemoczone, inne niedoczyszczone.

Nie można także popełnić błędu związanego z niewłaściwą konfiguracją odkurzacza. Wiele nowoczesnych urządzeń można łatwo skonfigurować pod kątem, m.in. ciśnienia wody z detergentem oraz siły ssania. Nieprawidłowe ustawienia skutkują nadmiernym zawilgoceniem lub niedostatecznym odessaniem środka chemicznego.

Brak odpowiedniego suszenia

Pozostawienie wilgotnego materiału bez odpowiedniej wentylacji prowadzi do nadmiernego rozwoju bakterii i nieprzyjemnego zapachu. Dywan lub wykładzinę należy pozostawić do pełnego wyschnięcia przed ponownym użytkowaniem. Taką kwestię można łatwo rozwiązać poprzez otwarcie okien, użycie osuszacza powietrza albo po prostu przez lepszy przewiew w pomieszczeniu.

Fot. Freepik.com

Komentarze