Jakubczak, Czapliński i JAH w Łaźni



Piotr Jakubczak i Czesław Czapliński zaprezentują swoje prace w Łaźni. A w muszli zagra JAH

W piątek Łaźnia zaprasza na popołudnie artystyczne „Między sztukami”. Na początek będzie można obejrzeć wystawę prac Piotra Jakubczaka i Czesława Czaplińskiego. Będzie to kolejna okazja do obcowania z osobowością artystyczną Piotra Jakubczaka. Tym razem będzie można oglądać cykl lustra, zrealizowany w ścisłej współpracy z fotografikiem Czesławem Czaplińskim, którego idea uwydatnia się na styku fotografii i malarstwa.

O artystach:

Czesław Czapliński

Światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony w 1953 r. w Łodzi. Od 1979 roku mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Autor kilkudziesięciu albumów i książek, wielu filmów dokumentalnych. W dorobku posiada ponad 200 wystaw fotograficznych, między innymi w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Łazienkach Królewskich w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli. Podczas 40 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki i sportu. Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, w pismach „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”. Prace artysty znajdują się w zbiorach: Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych w różnych krajach świata.

Piotr Jakubczak

Urodzony w Hrubieszowie, 7 kwietnia 1968 r. Ukończył Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu. Pierwszymi nauczycielami byli prof. Wiktor Zin i Marek Kadra. W latach 1991-92 butafor scenografii teatralnej w teatrze STU, 1992-93 Konserwacja Architektury w Nysie Kłodzkiej. 1993-97 ASP Kraków w pracowniach prof. Leszka Misiaka, prof. Zbigniewa Grzybowskiego oraz prof. Włodzimierza Kunza. W latach 1997-2008 tworzył i mieszkał w Narbonne (południe Francji). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych – Galeria „Na Żywo” w Polskim Radio Katowice w 2009 r., krajowych i zagranicznych. Prace w kolekcjach klubu C.I.B.A (Międzynarodowy Klub Artystów Malarzy). Brał udział w wystawie zbiorowej w latach 1997-98 w Montpellier, gdzie zdobył trzecie i drugie miejsce. W 1995 r. na Wystawie Międzynarodowej w Nicei zdobył główną nagrodę. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą m.in. w Watykanie, Japonii oraz USA. Od kilkunastu lat związany z Beskidem Śląskim, gdzie całą energię poświęca malarstwu.

Po wernisażu odbędzie się koncert formacji JAH

JAH to akustyczne trio jazzowe złożone z utalentowanych polskich muzyków młodego pokolenia. Zespół tworzą lider Jan Jarecki – fortepian, Michał Aftyka – kontrabas oraz Marcin Sojka – perkusja. Trio w swojej twórczości stawia na nowoczesne brzmienie, ale przy tym nie porzuca jazzowej tradycji. Bardzo ważne dla nich są śpiewność melodii, różnorodność rytmiczna oraz rozbudowana harmonika. Wykorzystują elementy swingu, groove’u oraz szeroko pojętej improwizacji. Laureaci konkursów ogólnopolskich oraz zagranicznych m. in.: Wyróżnienie dla zespołu JAH Trio na VI Blue Note Poznań Competition 2019, Finaliści Bucharest International Jazz Competition 2020 oraz Finaliści konkursu Jazz Juniors 2020: współpraca z Jazz Po Polsku i występ specjalny na Nisville Jazz Festival 2021 w Serbii.

O artystach:

Jan Jarecki – Fortepian

Pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Włodzimierza Nahornego i dra Sławka Jaskułke. Związany z trójmiejską sceną jazzową. Lider JAH Trio, sideman w wielu zespołach w Trójmieście m.in: Maja Biesek Quartet, Paulina Porszke Septet, Mietek Big Band, Loveina i wielu innych. Oprócz tego pianista teatralny i kompozytor muzyki do spektakli. Współpracuje z Big Bandem aMuz oraz Jan Konop Big Band. Bierze udział w nagraniach płytowych oraz koncertuje.

Michał Aftyka – Kontrabas

Kontrabasista, absolwent Wydziału Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Święsa. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Jackiem Namysłowskim, Mateuszem Smoczyńskim, Tomaszem Wendtem i Łukaszem Ojdaną. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na co dzień współtworzy wiele projektów związanych z warszawskim i łódzkim środowiskiem jazzowym. Obecnie student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie kontrabasu jazzowego Michała Barańskiego. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marcin Sojka – Perkusja

Perkusista i producent, absolwent Wydziału Jazzu Bednarskiej w klasie Krzysztofa Gradziuka. Na co dzień porusza się w różnych światach muzycznych. Z Janem Jareckim i Michałem Aftyką współtworzy trio grające kompozycje pianisty (JAH Trio). Jest współzałożycielem eklektycznej formacji Tropical Soliders in Paradise. Grupa wydała w 2018 roku mini album dla wytwórni Dreamland Syndicate Records a w roku 2020 drugi album dla wytwórni Coastline Northern Cuts. Razem z przyjaciółmi z dzieciństwa współtworzył jako producent hiphopową formację BŁG Skład. Obecnie student perkusji jazzowej na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

„Travelers” to debiutancki album zespołu zawiera sześć utworów osadzonych w konwencji współczesnego jazzu. Pięć z nich to autorskie kompozycje lidera oraz aranżacja utworu Blue in Green autorstwa Billa Evansa. Materiał został zarejestrowany w Cavatina Studio w Bielsku-Białej 10 grudnia 2019 r., wydany nakładem wydawnictwa Soliton.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 2 lipca o godz. 18 w Łaźni przy ul. Żeromskiego 56. Zaś koncert zespołu JAH o godz. 19 w muszli koncertowej w parku im. T. Kościuszki.

Komentarze