JEDLNIA – LETNISKO, JAK TU PIĘKNIE!



Jedna z najchętniej odwiedzanych gmin w naszym regionie to Jedlnia – Letnisko. Bliskość Radomia, obrzeża Puszczy Kozienickiej, zalew, urokliwe ponad stuletnie wille w stylu „świdermajer” i niemal krystaliczne powietrze przyciągają jak magnes.

Gmina Jedlnia-Letnisko położona jest w południowej części województwa mazowieckiego i północno – wschodniej części powiatu radomskiego.
Na początku XX wieku dwaj radomscy lekarze: Zygmunt Płużański i Ludwik Żerański odkryli w Jedlni – Letnisko i okolicach specyficzny mikroklimat oraz źródła wód mineralnych. Z czasem miejscowość stała się popularnym letniskiem. Swoje domy posiadali tu artyści i intelektualiści z całej Polski.


Nad zalewem w Jedlni – Letnisko chętnie wypoczywają mieszkańcy wszystkich okolicznych miejscowości.  Po jednej stronie zalewu znajduje się deptak, który powstał w 2012 roku i jest przeznaczony zarówno dla spacerowiczów, jak również dla rowerzystów i miłośników rolek. Po drugiej stronie zalewu roztacza się rezerwat „Jedlnia”.

Przy obecnej ulicy Nadrzecznej, na przełomie XIX i XX wieku, zaczęły powstawać pierwsze domy letniskowe stawiane na wzór podwarszawskich willi w stylu „świdermajer”. Jest to styl budownictwa drewnianego,  wzorowany na tradycyjnych budowlach mazowieckich, rosyjskich i szwajcarskich. Jego twórca – Michał Elwiro Andriolli, wzbogacił wille o drewniane, ażurowe werandy i ganki oraz szpiczaste zwieńczenia dachów. Nazwę stylu wymyślił Konstanty Ildefons Gałczyński. Do dziś w Jedlni-Letnisko zachowało się kilka ponad stuletnich willi.

Jak podkreśla Wójt Gminy Jedlnia – Letnisko Piotr Leśnowolski, cała gmina jest coraz bardziej atrakcyjna dla mieszkańców Radomia. Już nie tylko zalew i Puszcza Kozienicka przyciągają, ale piękne okoliczne  miejscowości i urokliwe trasy rowerowe.

 Na terenie  gminy  znajduje się pomnik przyrody „Buk Kościuszki”. Według  legendy wypoczywał pod nim wiosną 1794 roku Tadeusz Kościuszko,  stąd nazwa pobliskich wsi mieszczących się blisko Jedlni – Letnisko:  Tadeuszów i Kościuszków.

Cała gmina zmienia swój wizerunek, będzie się to działo także w ramach tegorocznego budżetu. Wójt Leśnowolski podkreśla wagę działań proekologicznych, takich jak, choćby wymiana pieców węglowych na gazowe.

Na terenie gminy działa kilkanaście stowarzyszeń, z których większość jest niezwykle aktywna. Wystarczy wspomnieć stowarzyszenie Klub Żeglarski Ikar, które działa nad zalewem i ma ofertę nie tylko dla najmłodszych, ale także organizuje regaty, które z roku na rok przyciągają coraz więcej osób, miłośników tego sportu.
W ubiegłym roku w gminie odbyło się ponad 50 imprez kulturalnych, sportowych, rozrywkowych, imprez integrujących lokalne środowiska. Jednymi z większych są Sylwester Pod Gwiazdami i Dożynki, czy wspomniane Regaty Żeglarskie.
Zapytany o wielkie  plany związane z gminą jej gospodarz jednoznacznie wskazuje na oczyszczenie zbiornika wodnego Zalew w Jedlni – Letnisko.

foto: www.jedlnia.pl
FB KŻ Ikar Jedlnia-Letnisko

Komentarze