Julianna Miner – Smartfonowe dzieciaki



„Smartfonowe dzieciaki” Julianny Miner to poradnik o tym, jak w dobie smartfonów i wszelkiej technologii nie zwariować, ale pozostać sobą. Zwłaszcza, jeśli chodzi o dzieci

Z okładki:

„Wierzcie mi, dzieciaki wiedzą o internecie więcej niż ich rodzice kiedykolwiek się dowiedzą. Jeśli chcecie sprawić, aby wasze dzieci były bezpieczniejsze, a równocześnie być po tej samej stronie co one, przeczytajcie tę książkę”.

John Walsh, współzałożyciel Narodowego Centrum do Spraw Dzieci Zaginionych i Wykorzystywanych, prowadzący America’s Most Wanted

Jak wychowywać dziecko we współczesnym świecie, kiedy już kilkulatkowie mają dostęp do smartfonów? Jak chronić swoje dziecko przed tym, co znajduje się w sieci i jednocześnie skorzystać z możliwości, jakie oferuje wirtualny świat?

Do świata smartfonów wkraczają coraz młodsze dzieci i to w okresie największych zmian rozwojowych. Popełnianie błędów to naturalny i potrzebny element dorastania. Jak rodzice mogą pomóc swoim dzieciom i wesprzeć je, kiedy social media mają zdolność potęgowania tych błędów i ich konsekwencji? Zamiast martwić się i wyobrażać sobie najgorsze scenariusze, dzięki tej książce rodzice otrzymują szerszy kontekst tego, czym dla dzieci jest wirtualny świat.


Autorka, bazując na wnikliwych wywiadach z nauczycielami, psychologami oraz samymi dziećmi, oferuje praktyczne porady nie tylko na temat sposobów, jak rodzice mogą pomóc, by dzieci uniknęły pułapek współczesnej wirtualnej rzeczywistości, ale również rzetelnie przedstawia, jak dostrzec zalety tego, że dzieci wychowują się z telefonami w rękach.

Autorką książki jest ekspertka ds. zdrowia publicznego, która prowadzi również popularnego bloga Rants from Mommyland.

Książka została wydana w lutym 2020 roku przez Wydawnictwo Niezwykłe.

„Smartfonowe dzieciaki” to poradnik napisany przystępnym językiem. Są w nim przykłady z prawdziwego życia, pomoc w postaci gotowych tematów do rozmów z dzieckiem. Książka to zbiór konkretnych przykładów, porównań, rozwiązań i wskazówek. Jest tu mowa o sekstingu, zakładaniu fałszywych kont, umieszczaniu nieodpowiednich treści i zdjęć, grach online. Są także tabele danych, fakty i po każdym dziale szereg porad. Książka powstała w Stanach Zjednoczonych, zatem sporo odnośników dotyczy tamtej kultury. Jednak problem jest ten sam na całym świecie.
Autorka daje nam wskazówki, na co zwrócić uwagę. Po zakończeniu każdego rozdziału są pytania do zastanowienia się.

Miner podpowiada jak z głową podejść do technologii, żeby nie popadać ze skrajności w skrajność (pozwalania na wszystko lub całkowitego zabraniania).

W kontaktach z dzieckiem powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Dużo z nim rozmawiać i nie sugerować się zbytnio postępowaniem innych rodziców.

Ważne jest też, byśmy sami dawali dziecku przykład i nie siedzieli non z telefonem w ręce.

Komentarze