Jurorzy już pracują



Do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zgłoszonych zostało 80 książek. Ostatnia partia książek trafi do członków jury niebawem

Ilość nadesłanych w tym roku pozycji, jest zdecydowanie mniejsza niż podczas ubiegłych edycji rywalizacji. Mówi Tomasz Tyczyński zarządzający Muzeum Witolda Gombrowicza:

Jak rozmawialiśmy z niektórymi wydawnictwami okazywało się, że w tym roku debiutantów wydawano mniej. Być może po prostu było mniej dobrych tekstów debiutanckich.

Nadsyłane od grudnia, przez autorów i wydawnictwa, książki były systematycznie przekazywane jurorom, którzy analizowali poprawność zgłoszeń. Do ich zadań należało między innymi sprawdzenie, zgodność z zapisami regulaminu. Jak ten, że zgłoszona pozycja jest pierwszą lub drugą książką, napisaną przez autora prozą artystyczną.

W skład kapituły wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Pierwsze posiedzenie jury planowane jest wstępnie na drugą połowę marca.

Teraz kapituła zbierze się, żeby dokonać pierwszej oceny nadesłanych książek, podzielić się refleksjami z pierwszej lektury. Następnie w czerwcu ogłosimy piątkę nominowanych.

Nagroda wręczona zostanie podczas festiwalu 'Opętani Literaturą”, który we wrześniu odbywa się we Wsoli i Radomiu. Zwycięzca otrzyma 40 000 złotych. Nagrodę finansową otrzymują również nominowani. Od kilku edycji kapituła wskazuje też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędza miesiąc w Vence na południu Francji.

Organizatorami Nagrody są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy Patronat sprawuje Rita Gombrowicz.

Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A, a Partnerem Głównym Unidevelopment S.A. Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Komentarze