Kinowa FRAJDA – festiwal filmowy dla najmłodszych



Kino działające przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży FRAJDA. W ramach przeglądu, który odbędzie się w dniach 28 września – 8 października  widzowie będą mogli zobaczyć 5 filmów dostępnych wyłącznie na tym festiwalu.

Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży FRAJDA to nowe ogólnopolskie wydarzenie filmowe stworzone z myślą o młodych widzach. W ramach starannie dobranego programu widzowie będą mogli zapoznać się z fascynującymi obrazami pełnymi ciepłego humoru, pozytywnej energii i niezapomnianych przygód. Festiwal odbędzie się w kinach studyjnych i lokalnych oraz wybranych sieciach kinowych na terenie całej Polski. Wszystkie filmy wyświetlane będą w polskiej wersji językowej (dubbing). Organizatorem festiwalu jest dystrybutor filmowy Kino Świat.

Podczas pierwszej odsłony wydarzenia pokazane zostaną filmy: „Zoo”, „Szkoła życia” „Rysio Raper i tajemnica pierścienia” „Jill i Joy. Tajemniczy nieznajomy” oraz „Tito i obcy”.

ZOO , familijny, historyczny Irlandia, Wielka Brytania 2017 (97’)

Poruszająca i podnosząca na duchu opowieść o wielkiej odwadze, przyjaźni i wytrwałości. „Zoo” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia chłopca, który postanawia uratować małe słoniątko z zoo podczas niemieckiego bombardowania w Belfaście w 1941 roku. W rolach głównych występują Art Parkinson („Kubo i dwie struny”), nominowany do Złotego Globu Toby Jones („Naga Normandia”) i Penelope Wilton („Downton Abbey”). „Zoo” znalazło się w programach m.in. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dla Dzieci w Nowym Jorku i Festiwalu Filmowego w Chicago.

Belfast, 1941 rok. Ojciec młodego Toma (Art Parkinson) dostaje wezwanie do wojska, tym samym pozostawiając bez opieki rodzinę i nowego członka zoo – słoniątko imieniem Buster. Gdy niemieckie bombardowania zaczynają zagrażać mieszkańcom zoo, Tom z pomocą przyjaciół i osobliwej miłośniczki zwierząt (Penelope Wilton) postanawia uratować Bustera. Film oparty na

SZKOŁA ŻYCIA, komedia, dramat, Francja 2017 (116’)

Przepiękna, poruszająca i pełna zapierających dech w piersiach krajobrazów opowieść o chłopcu, którego smutne życie w sierocińcu na przedmieściach Paryża odmienia się, gdy trafia do wiejskiego gospodarstwa. Filmowa oda do świata natury i prostego życia w reżyserii Nicolasa Vaniera – cenionego twórcy familijnego hitu „Bella i Sebastian”. W jednej z głównych ról występuje znany z przebojowej komedii „Nietykalni” – François Cluzet. Historia inspirowana wątkami autobiograficznymi reżysera, dorastającego w portretowanym w filmie regionie Sologne.

Życie Paula (Jean Scandel) od początku ograniczone było wysokimi murami sierocińca – surowego budynku, mieszczącego się na robotniczych przedmieściach Paryża. W jego życiu dominowały strach i melancholia. Los chłopca odmienia się, gdy trafia pod opiekę Célestine (Valérie Karsenti) i Borela (Éric Elmosnino), mieszkających na pełnych zielonych lasów, mglistych ziem i rozległych pól terenach należących do Hrabiego de la Fresnaye (François Berléand). Na miejscu poznaje ekscentrycznego kłusownika Totoche’a (François Cluzet), od którego uczy się życia, poznaje sekrety pobliskich lasów, a także odkrywa, że jego przybycie do regionu Sologne nie było przypadkowe.

RYSIO RAPER I TAJEMNICA PIERŚCIENIA, komedia, familijny, muzyczny, Irlandia 2016 (72’)

„Rysio Raper i tajemnica pierścienia” to film przygodowy pełen barwnych postaci, wpadających w ucho piosenek i niespodziewanych zwrotów akcji. Wielki przebój fińskich kin, zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Sinikki Nopoli, która została przetłumaczona na siedemnaście języków.

Rysio Raper jest pogodnym, 10-letnim chłopcem, który mieszka z ciocią Reginą. Pewnego dnia, w trakcie kopania robaków w ziemi, przypadkiem natrafia na tajemniczy skarb. Do znaleziska wezwani zostają archeolodzy, by profesjonalnie zbadać odkrycie. Pośród odnalezionych przedmiotów znajduje się bardzo cenny pierścień z epoki żelaza. Gdy wykopalisko niespodziewanie znika, Rysio odkrywa, że to sprawka okolicznego jastrzębia. Dzielny i spragniony przygód chłopiec postanawia odnaleźć złodzieja i odzyskać bezcenny skarb.

JILL I JOY. TAJEMNICZY NIEZNAJOMY, familijny, Finlandia 2017 (75’)

Emocjonujące przygody dwóch niesamowicie radosnych przyjaciółek i ich barwnych sąsiadów. Ekranizacja bestsellerowej serii książek dla dzieci Marjatty Kurenniemi. „Jill i Joy. Tajemniczy nieznajomy” to niewyczerpane źródło optymizmu, nieskrępowanej wyobraźni i dobrego humoru.

Jill i Joy to dwie zwyczajne dziewczynki, które od innych dzieci odróżnia niezwykłe szczęście. Może dlatego, że żyją na malowniczej Alei Różanej w domu zaprojektowanym przez samą Panią Różę? Pewnego dnia w sąsiedztwie dziewczynek otwarty zostaje dom dziecka. Z placówki ucieka chłopiec o imieniu Pekki i znajduje schronienie w należącej do Jill i Joy altance. Młody zbieg opowiada nowo poznanym przyjaciółkom o smutnym życiu za murami sierocińca i nieprzyjemnej dyrektorce, Pani Minie. Jill i Joy z pomocą rodziny Maluśkich, Pani Róży i pozostałych mieszkańców Alei Różanej postanawiają wspólnymi siłami przywrócić szczęście w domu dziecka.

TITO I OBCY, komedia, science fiction, Włochy 2018 (92’)

Dowcipna i pełna wzruszeń włoska komedia science fiction o obcych w każdej postaci: tych ludzkich i pozaziemskich, osadzona w pobliżu słynnej amerykańskiej Strefy 51. „Tito i obcy” to oryginalna historia, która łączy w sobie wielkie emocje, przygodę i science fiction. W rolę zakręconego naukowca, który z dnia na dzień staje się opiekunem dwojga bratanków z Neapolu, wciela się ceniony włoski aktor – Valerio Mastandrea („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Coś pięknego”).

Na pustyni w Nevadzie, niedaleko słynnej Strefy 51, żyje pogrążony w smutku Profesor (Valerio Mastandrea). Twierdzi, że pracuje nad tajnym projektem dla amerykańskiego rządu, choć naprawdę całe dnie spędza wsłuchując się w odgłosy z Kosmosu. Jedyną osobą, która ma z nim kontakt, jest Stella (Clémence Poésy) – organizatorka inspirowanych tematem przybyszów z kosmosu ślubów dla turystów. Pewnego dnia Profesor otrzymuje wiadomość z Neapolu, z której dowiaduje się, że jego umierający brat powierza mu w opiece dwójkę dzieci. 16-letnia Anita (Chiara Stella Riccio) i 7-letni Tito (Luca Esposito) przybywają do „amerykańskiego” wujka, spodziewając się legendarnych, oślepiających świateł Las Vegas. Zamiast tego dostają lekko zakręconego krewnego w tajemniczym miejscu, w którym podobno spotkać można obcych…

Źródło: elektrownia.art.pl

Komentarze



CLOSE
CLOSE