„Klecha” powalczy o nominację do OscaraPolski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił tytuły filmów zgłoszonych w naborze na polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Wśród siedmiu obrazów znalazł się „Klecha” w reżyserii Jacka Gwizdały

Film opowiada o księdzu Romanie Kotlarzu, prześladowanym a następnie pobitym przez Służbę Bezpieczeństwa po wydarzeniach radomskiego Czerwca `76.

Współautorem scenariusza jest radomski literat i regionalista Wojciech Pestka. Koproducentem jest kuria Diecezji Radomskiej a dotację na film, w wysokości 900 tysięcy złotych, przekazało między innymi miasto Radom.

W rolę ks. Romana Kotlarza wcielił się Mirosław Baka. W pozostałych rolach wystąpili między innymi: Piotr Fronczewski, Marcin Bosak, Janusz Chabior, Adam Ferency, Krzysztof Globisz, Robert Gonera, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Wojciech Pszoniak, Danuta Stenka czy Artur Żmijewski.

Decyzję o tym kto ostatecznie stanie do pojedynku o nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej podejmie 10 sierpnia sześcioosobowa komisja pod przewodnictwem laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka. Wraz z nim decydować będą Radosław Śmigulski – Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Leszek Bodzak – producent, nominacja do Oscara dla filmu „Boże Ciało”, Dorota Kobiela – reżyserka, nominacja do Oscara dla filmu „Loving Vincent”, Łukasz Żal – autor zdjęć, nominacje do Oscara za zdjęcia do filmów „Ida” i „Zimna wojna” i Małgorzata Szczepkowska-Kalemba – kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów PISF.

O polską nominację wraz z „Klechą” walczyć będą:

„Sala samobójców. Hejter”, reż. Jan Komasa
„Sweat”, reż. Magnus von Horn
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, reż. Jan Holoubek
„Śniegu już nigdy nie będzie”, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert
„Supernova”, reż. Bartosz Kruhlik
„Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński

93. galę nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 25 kwietnia 2021 roku.

KomentarzeCLOSE
CLOSE