Klos Sokol i Małecki w bibliotece



Jakub Małecki i Laura Klos Sokol będą bohaterami spotkań autorskich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu

Jakub Małecki

Spotkanie z Jakubem Małeckim, znanym i poczytnym pisarzem, odbędzie się we wtorek, 12 października o godz. 17:30 w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12. Z gościem porozmawia Aleksandra Michalska, pracownik MBP.

„Święto ognia”; to kameralna opowieść o przekraczaniu granic i cenie, jaką trzeba za to zapłacić. O zachłanności życia i konfrontacji z niemożliwym. Prawa do ekranizacji „Święta ognia”; jeszcze przed publikacją książki zakupiła wytwórnia Opus Film, producent m.in. „Idy” i „Zimnej wojny”.

Jakub Małecki (ur. 1982 w Kole) – pisarz, autor m.in. głośnych powieści: „Dygot”, „Rdza, „Saturnin” i „Horyzont”. Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody im. Stanisława Barańczaka i Odkrycia Empiku. Jest laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz polsko-niemieckiego stypendium im. Albrechta Lemppa. Magazyn Literacki KSIĄŻKI uznał „Horyzont”; za Książkę Roku 2019. Jego powieści tłumaczone są aktualnie na języki: niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński, macedoński i hebrajski. Na podstawie „Horyzontu”; powstanie film w reżyserii Bodo Koxa.

Laura Klos Sokol

Spotkanie z Laurą Klos Sokol, autorką książki „Witamy w Polsce. Polacy oczami obcokrajowca” odbędzie się w czwartek, 14 października o godzinie 17:30 w filii nr 1 przy ul. Osiedlowej 9. Spotkanie poprowadzi Dorota Walas, anglistka ze Stowarzyszenia Droga Mleczna, które jest współorganizatorem wydarzenia. Zostanie ono połączone z prezentacją, którą przygotuje autorka. Planowana jest również głośna lektura wybranych fragmentów „Witamy w Polsce”.

Opis książki:

Na książkę składa się blisko siedemdziesiąt nierzadko zabawnych i lekkich, ale zawsze wypełnionych wnikliwymi obserwacjami felietonów, w których Autorka porównuje polską i  amerykańską kulturę, a także analizuje codziennie zachowania Polaków i Amerykanów w nadziei, że lepiej się wzajemnie zrozumieją. Przytoczone w nich obserwacje, uwagi i przykłady przypadną do gustu każdemu, kogo interesuje komunikacja międzykulturowa.

Kultura amerykańska, z uwagi na ogromną popularność amerykańskiej popkultury, wydaje się wszystkim dobrze znana i rozumiana. Okazuje się jednak, że gdy wejdziemy na poziom niuansów i detali, nie wszystko jest przed nami odkryte i niejedna rzecz może Polaków zaskoczyć. I w drugą stronę –  Amerykanie bez odpowiedniego, kulturoznawczego tła, mogą niejednokrotnie się zdziwić, gdy zderzą się z polską kulturą i sytuacjami, które dla nas są zupełnie naturalne, ale dla przybyszów zza oceanu mogą nie być do końca zrozumiałe lub czytelne. Książka „Witamy w Polsce”; to most łączący obydwie kultury, budujący między nimi nić porozumienia.

Laura Klos Sokol jest Amerykanką. Od wielu lat mieszka w Warszawie. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie oraz socjolingwistyczne studia doktoranckie. Przyjechała do Polski w 1992 roku, w ramach rocznego stypendium Fulbrighta. Ku wielkiemu rozczarowaniu swojej matki nie ukończyła doktoratu. Zamiast tego napisała teksty, które trafiły do książki „Witamy w Polsce” i założyła firmę szkoleniową Klos Training, którą do dziś zarządza.

Komentarze



CLOSE
CLOSE