Kolejna część „Dziejów Radomia”



Druga część czterotomowej monografii „Dzieje Radomia” ujrzała światło dziennie. Profesorowie Krzysztof Latawiec i Sebastian Piątkowski szczegółowo opisali historię miasta w latach 1795-1915.

Dlaczego publikacja jest tak ważna dla radomskich uczniów mówi zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu dr Adam Duszyk.

W szkołach radomskich uczniowie uczą się o tych najważniejszych wydarzeniach, konstytucji Nihil Novi, Konfederacji Radomskiej. Tych wydarzeń, które wpisały się w historię Polski. Takich szczegółów, jakie znajdziemy w tych książkach, na pewno nie. Tym bardziej, że autorzy tego drugiego domu sięgnęli po źródła, które do tej pory nie były jeszcze eksploatowane.

Monografia „Dzieje Radomia” została wydana przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska. Jednak publikacja nie powstałaby, gdyby nie finansowe wsparcie Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Gminy Miasta Radomia.

Podjęliśmy się finansowania tej monografii, na którą Radom zasługiwał, przez wiele lat. Podejmując tę decyzję mieliśmy takie przeświadczenie, że powstanie coś wyjątkowego.

Mówi wicemarszałek województwa mazowieckiego, Rafał Rajkowski. Kolejne dwa tomy „Dziejów Radomia” ukażą się w 2026 roku.

Komentarze



CLOSE
CLOSE