Kolejne przypadki wścieklizny w województwie mazowieckimKolejne przypadki wścieklizny w województwie mazowieckim. Od początku roku do tej pory wirusa zdiagnozowano u 33 zwierząt wolo żyjących w tym czterech z regionu radomskiego. Na terenach włączonych do strefy ochronnej wyznaczonej w związku ze stwierdzeniem wścieklizny u lisów prowadzona jest akcja szczepienia tych zwierząt

Akcja szczepienia listów przeciwko wściekliźnie prowadzona jest teraz w powiatach lipskim, przysuskim, radomskim, szydłowieckim, zwoleńskim i samym Radomiu. Potrwa ona do końca lipca. Preparaty są wykładane ręcznie i zrzucane z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać, bo zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Preparat uodparnia wyłącznie lisy. Zwierzęta domowe należy zaszczepić przeciwko wściekliźnie w zakładach weterynaryjnych. Jest ono obowiązkowe dla psów i dobrowolne dla kotów.

Ostatni przypadek wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego został wykryty w powiecie radomskim. Zdiagnozowano go u lisa w gminie Wierzbica.

Komentarze