Kolejny tysiąc czujników czadu dla seniorów



Radomscy seniorzy otrzymają nieodpłatnie czujniki tlenku węgla. Miasto kupi ich kolejny tysiąc w ramach kontynuacji programu „Siła w seniorach” rozpoczętego w zeszłym roku. – Czujki czadu skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpimy – tłumaczy kpt. Konrad Neska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

Jednym z głównych celów programu „Siła w seniorach” jest poprawa bezpieczeństwa osób, które mają w swoich mieszkaniach piecyki gazowe lub piece węglowe. – Pomysł się sprawdził i mamy już pierwsze sygnały, że w kilku sytuacjach czujniki skutecznie ostrzegły przed ulatniającym się tlenkiem węgla. Dlatego ten program będziemy kontynuować – mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Według danych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, każdego roku w okresie jesienno-zimowym oraz wczesnowiosennym, czyli w tzw. sezonie grzewczym, z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt, a poszkodowanych zostaje kilkaset osób. – Zachęcamy do wyposażenia się w czujki tlenku węgla. Urządzenia te przeznaczone są do wykrywania i sygnalizowania pierwszych oznak wystąpienia niebezpiecznego stężenia tego gazu. Czujki te skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpimy – tłumaczy kpt. Konrad Neska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

Urząd Miejski ogłosił konkurs na przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat niebezpieczeństw, jakie wiążą się z używaniem urządzeń grzewczych. Zwycięzca, w ramach realizowanego programu będzie miał za zadanie przeprowadzić nabór chętnych, zakupić czujniki czadu i nieodpłatnie przekazać je osobom, które ukończyły 65 lat. Na oferty magistrat czeka do 21 marca br.

Na zakup czujników czadu w tegorocznym budżecie zarezerwowana jest kwota 100 tysięcy złotych.

Komentarze