full screen background image
Search

Koncepcja kolumbarium na Firleju gotowa


Warszawska firma BDR Architekci wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kolumbarium, które ma powstać na cmentarzu komunalnym na Firleju. Zwycięzcy będą musieli opracować pełną dokumentację projektowo-kosztorysową.

Do konkursu zgłosiły się 23 zespoły. Ostatecznie nadesłano osiem prac. – Zwycięska koncepcja spełniła ponad 90% oczekiwań sądu konkursowego. Projekt tworzy bardzo dobry klimat w tym miejscu, jest bardzo funkcjonalna, łatwa w realizacji i poddaje się etapowaniu. A to jest bardzo istotne, ponieważ to nie może być obiekt, który trzeba zbudować od razu w całości – powiedział przewodniczący sądu Wojciech Gęsiak.

Przewodniczący podkreślił również, że osoby składające tam prochy swoich bliskich muszą mieć miejsce zadumy, spokoju, wyciszenia w każdej chwili gdy przyjdą na cmentarz.

Zwycięska koncepcja to kolumbarium złożone z sześciu prostokątnych komnat. Ich wnętrza będzie wypełniała zieleń oraz ławki, a przestrzeń między komnatami będzie mogła być wykorzystana jako miejsce pamięci zbiorowej.

– Dziękujemy za dostrzeżenie tego, co chcieliśmy przekazać w tym projekcie. Szukaliśmy uniwersalnej formy. Chcieliśmy stworzyć miejsce wywołujące nastrój kontemplacji i zadumy. Postanowiliśmy stworzyć mniejsze przestrzenie, oparte o naturalne materiały bezpośrednio związane z naturą. Staraliśmy się użyć prostych środków wyrazu, które będą czytelne dla osób różnych wyznań i w różnym wielu – powiedział Michał Rogowski, współautor zwycięskiej pracy.

Trudnością przy projektowaniu była chłodnia, którą trzeba było włączyć w projekt. – My ją włączyliśmy w zespół, zaproponowaliśmy obudowanie jej jak kolumbarium. Zaproponowaliśmy także by w pobliżu chłodni zrobić toalety dla odwiedzających groby, miejsce do pobierania wody i na śmieci – dodaje Michał Rogowski.

Zaprojektowane kolumbaria mają mieć dwa tysiące nisz. Ich wysokość to trzy metry. Mieszczą w sobie trzy rzędy urn.

– Przewidziany system pozwala na łączenie ze sobą nisz, tak by powstały groby rodzinne. Łączenie może być w poziomie, w pionie w kwadraty – tłumaczy architekt.

Zwycięski projekt chwali dyrektor cmentarza Jan Maciaszek

– Wybrany projekt jest praktyczny a jednocześnie spełnia wymogi, które zakładaliśmy pod względem i funkcjonalności i prostoty oraz zapewnienia spokoju i kultu odwiedzającym i chowającym swoich bliskich – tłumaczy dyrektor.

Projekt kolumbarium ma być gotowy w 2018 roku. Sama budowa będzie rozłożona na kilka etapów. Pierwsze prace powinny ruszyć w 2019 roku.

Kolumbarium na 2 tysiące nisz stanie w centralnej części cmentarza na Firleju, na terenie o powierzchni około 4 tysięcy metrów kwadratowych od strony Ofiar Firleja. Przy okazji zostanie zmieniona elewacja sąsiadującej z nim chłodni.

Obecnie cmentarz na Firleju zajmuje ponad 30 ha. Co cztery lata jest powiększany o ok. 2 ha. Kolumbaria, które powstaną zaoszczędzą przestrzeń nekropolii. W ok. 29 tys. grobów pochowanych jest ponad 41 tys. osób.

Oprócz tradycyjnych grobów są groby urnowe. Zwiększa się popularność chowania bliskich w urnach. W 2-16 roku na tym cmentarzu było 10 pochówków urnowych miesięcznie. W tym jest 15-20.

KomentarzeCLOSE
CLOSE