Konkurs historyczny na 100-lecie Bitwy WarszawskiejGratka dla entuzjastów historii. W sobotę, 15 sierpnia od godz. 17 odbędzie się Konkurs Wiedzy Historycznej „O szablę Starosty Radomskiego w 100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. To internetowy quiz składający się z 20 pytań dotyczących wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Zwycięzca konkursu otrzyma smartfon oraz tytułową replikę szabli kawaleryjskiej, tak zwanej „Radziwiłłówki” z 1917 roku

Będzie można popisać się wiedzą historyczną i wygrać „Radziwiłłówkę” – mowa o konkursie „O szablę Starosty Radomskiego w 100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Jak wyjaśnia Marcin Genca, rzecznik starosty radomskiego – to internetowy quiz wiedzy historycznej zorganizowany z okazji setnej rocznicy Cudu nad Wisłą.

– W tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, uznawanej przez niektórych historyków za jedno ze starć, które zmieniły losy całego świata. Naprzeciw siebie stanęły oddziały Wojska Polskiego, wystawione olbrzymim wysiłkiem młodego państwa polskiego oraz sowiecka Armia Czerwona, której celem była ekspansja komunizmu na całą zachodnią Europę.

Bitwa Warszawska, nazywana też Cudem nad Wisłą, była serią walk, stoczonych w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku. Decydującym starciem wojny polsko-bolszewickiej okazał się śmiały manewr oddziałów, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, które rozpoczęły kontratak z południa, znad Wieprza, przełamując front sowiecki, całkowicie rozbijając wiele jednostek i wychodząc na tyły wojsk, atakujących Warszawę. Ten manewr zmusił Armię Czerwoną do bezładnej ucieczki, podczas której poniosła znaczne straty. Zwycięstwo trwale umocniło niepodległość Polski. Powiat Radomski włącza się w obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w sposób niecodzienny, a zarazem nowoczesny i edukacyjny, organizując internetowy konkurs wiedzy historycznej.

Internetowy quiz składa się z 20 pytań, dotyczących wydarzeń i postaci wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. – Niektóre z nich są bardzo łatwe, inne wymagają kojarzenia faktów, a jeszcze inne mogą sprawić pewną trudność. Liczymy na to, że będzie to pełna emocji zabawa edukacyjna i dynamiczna rywalizacja, a wszystko to bez wychodzenia z domu – mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Radomiu, autor pytań.

Transmisja online konkursu będzie prowadzona w sobotę, 15 sierpnia od godz. 17 na stronach internetowych: www.radompowiat.pl oraz na facebooku Powiatu Radomskiego. Maksymalna liczba uczestników quizu to 2000 osób.

Zwycięzca internetowego konkursu będzie mógł zdobyć nie tylko tytułową replikę szabli kawaleryjskiej, tak zwanej „Radziwiłłówki” z 1917 roku, ale również smartfon.

W puli nagród jest ponadto zegarek – smartwach za drugie miejsce oraz mini wieża do odtwarzania muzyki za trzecie miejsce. Pozostali uczestnicy konkursu, którzy zajmą miejsca od 4 do 10 otrzymają nagrody pocieszenia – zestawy gadżetów z herbem Powiatu Radomskiego.

Aby wziąć udział w konkursie należy w dniu 15 sierpnia 2020 r. przed godziną 17:00 zalogować się na stronie kahoot.it poprzez przeglądarkę internetową na smartfonie, tablecie lub komputerze. Pytania konkursowe pojawią się podczas transmisji online na stronie internetowej www.radompowiat.pl oraz facebook/PowRadomski.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Radomiu

Komentarze