Ruszył nabór wniosków na preferencyjne pożyczki, których udzielać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Na ten cel Samorząd Województwa Mazowieckiego przekaże ok. 103 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Zgodnie z założeniami duża pula środków zostanie przeznaczona na wielorodzinne budynki mieszkalne.
Są to preferencyjne pożyczki z oprocentowaniem od 0,25 proc. w skali roku na inwestycje rewitalizacyjne. W ramach całej puli środków wyodrębniono ok. 40 mln zł, które przeznaczone zostaną wyłącznie na rewitalizację wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Finansowane projekty mają rozwiązywać problemy danego obszaru zdiagnozowane w programie rewitalizacji, a przede wszystkim powinny mieć na celu aktywizację społeczną i gospodarczą obszarów miejskich. Inwestycje realizowane w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych będą mogły obejmować także prace z zakresu efektywności energetycznej, w tym termomodernizacji. Po pożyczki mogą sięgać m.in. samorządy, przedsiębiorcy, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe.
– Prowadzimy całą procedurę oceny wniosków. Weryfikujemy tzw. wiarygodność kredytową i dodatkowo robimy analizę pod kątem wpływu społecznego takiej inwestycji po to, żeby wyliczyć końcową stawkę oprocentowania dla danego projektu. Im wskaźnik jest większy, tym oprocentowanie jest bliższe minimalnego – na poziomie 0,25 proc. – wyjaśnia członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński. – Poza tym wszystkie właściwe parametry, które są istotne w przypadku finansowania zwrotnego, są odległe od standardu rynkowego, jeśli chodzi o bankowość komercyjną. Minimalne oprocentowanie, kompletny brak opłat i prowizji, okres finansowania 15 lat pozwolą na to, że te raty będą relatywnie niskie i łatwiejsze do obsłużenia przez beneficjentów.
Wnioski o pożyczkę przyjmuje Bank Gospodarstwa Krajowego Region Mazowiecki i można je składać aż do wyczerpania środków.
Warunki udzielanych pożyczek:
• maksymalna kwota pożyczki 20 mln zł;
• oprocentowanie pożyczek – od 0,25% w skali roku;
• okres spłaty – do 15 lat;
• karencja w spłacie – do 48 miesięcy od rozpoczęcia realizacji inwestycji;
• brak opłat i prowizji w całym okresie obsługi pożyczki.
• potencjalni pożyczkobiorcy: mazowieckie jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia spółki komunalne, przedsiębiorcy, instytucje edukacyjne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego, organizacje pozarządowe, instytucje pomocy i integracji społecznej, rynku pracy oraz kultury, a także kościoły i związki wyznaniowe.