full screen background image
Search

„KRÓLEWICZ OLCH”Oryginalny, zachwycający wizualnie i przejmujący film Kuby Czekaja, jednego z najciekawszych polskich twórców młodego pokolenia! Obraz wejdzie na ekrany kin 18 sierpnia.

Wybitnie utalentowany chłopak jest oczkiem w głowie apodyktycznej matki. Ich więź jest nierozerwalna, są razem przeciwko całemu światu. To jednak tylko pozory… Podczas gdy on pragnie być zwykłym nastolatkiem, matka wymusza na nim udział w międzynarodowym konkursie naukowym. Gdy on marzy o kolegach i pierwszej dziewczynie, ona przeprowadza ich do innego miasta, by mógł studiować na uniwersytecie. Wszystko zmienia się, kiedy w ich życiu nagle pojawia się mężczyzna, a nastoletni geniusz przestaje być centrum wszechświata.

41. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – udział w Konkursie Głównym, Nagroda Jury Młodych dla Najlepszego Filmu z Konkursu Głównego

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – nominacja do Kryształowego Niedźwiedzia w sekcji Generation

36. Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie – udział w Konkursie Głównym, Nagroda za Najlepsze Zdjęcia (Adam Palenta), Nagroda za Najlepszą Muzykę (Bartłomiej Gliniak)

Kuba Czekaj jest jednym z najciekawszych polskich twórców młodego pokolenia, nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na świecie. W czerwcu 2016 roku do kin trafił jego film Baby Bump, zrealizowany w ramach stypendium La Biennale College di Venezia. Film o dojrzewaniu bez trzymanki, surrealistyczny i utrzymany w teledyskowym tempie, zawojował festiwale na całym świecie. Obecnie reżyser i scenarzysta Kuba Czekaj przygotowuje się do produkcji kolejnego filmu Sorry Polsko, za projekt którego otrzymał prestiżowe stypendia scenariuszowe na Berlinale oraz w Cannes.

W rolę Chłopaka wcielił się Staszek Cywka. Od najmłodszych lat grywał w serialach telewizyjnych, ale Królewicz Olch to jego pierwsza tak poważna rola w pełnometrażowym filmie. Matkę głównego bohatera zagrała Agnieszka Podsiadlik, która pracowała z Czekajem już przy Baby Bump. Związana od początku swojej kariery ze sceną TR Warszawa, teraz podbija świat filmu. Zagrała w głośnym dramacie biograficznym Kantor. Nigdy tu nie powrócę oraz w nowym filmie Małgośki Szumowskiej, Twarz. Agnieszce Podsiadlik partneruje Sebastian Łach, którego w ubiegłym roku oglądaliśmy w Baby Bump oraz w serialu Pakt.

Autorem nagrodzonych Jantarem na tegorocznym Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie zdjęć do Królewicza Olch jest Adam Palenta, który pracował z Kubą Czekajem przy Baby Bump oraz jego krótkich formach. Montażem zajął się Daniel Gąsiorowski, również związany z poprzednimi projektami Czekaja. Za kostiumy odpowiadała Aleksandra Staszko, laureatka nagrody za najlepsze kostiumy do filmu Zmruż oczy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Pracowała też przy filmach Sztuczki, Imagine, Ida, Moja krew i Demon. Scenografa to dzieło Anny Wunderlich, nagradzanej Orłami i Złotymi Lwami scenografki do takich filmów, jak Komornik, Papusza, Przedwiośnie. Autorem nagrodzonej Jantarem na tegorocznym Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie muzyki do filmu jest Bartłomiej Gliniak, który tę samą nagrodę otrzymał rok temu za muzykę do thrillera Na granicy. Za realizację dźwięku odpowiadał Radosław Ochnio, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii najlepszy dźwięk za film 11 minut.

źródło: M2 Films/materiały prasowe

Komentarze