Książka na weekend – detektywi i znikające skarpetki



Lasse i Maia – mali detektywi, czy przygody znikających skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – to tylko niektóre propozycje dla młodych czytelników, które warto przeczytać, nie tylko w weekend.

W audycji z cyklu Książka na weekend w Radiu Radom, do przeczytania powieści przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, zachęca Marta Trojanowska, z działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

 

Nasz gość zachęca dzieci do przeczytania książek autorstwa Martina Widmarka – Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. To szwedzka seria książek dla dzieci ilustrowanych przez Helenę Willis.

Seria opowiada przygody dwójki dzieci – Lassego i Mai, którzy żyją w małym miasteczku Valleby i prowadząc swoje biuro detektywistyczne pomagają komisarzowi policji rozwiązywać rozmaite zagadki. Z tej serii ukazały się m.in. Tajemnica cyrku, Tajemnica kawiarni, Tajemnica złota czy Tajemnica gazety.

Na motywach książek powstały filmy pełnometrażowe. Obok serii książek, są również gry, puzzle itp.

Martin Widmark napisał również serię detektywistyczną dla młodzieży – Dawid i Larisa. Tym razem książki przeznaczone są dla nieco starszych czytelników, a zatem wszystkich tych, którzy nauczyli się czytać, poznając kolejne przygody Lassego i Mai, i chcą przejść na kolejny poziom czytelniczych wyzwań i doznań.

Dawid i Larisa to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawida i Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.

Pierwszy tom serii nosi tytuł Antykwariat pod błękitnym lustrem.

 

Kolejna propozycja przeznaczona jest dla dzieci, ale mogą po nią sięgnąć i młodzież i dorośli. Justyna Bednarek napisała Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

 

Magiczne drzewo Andrzeja Maleszki najpierw pojawiło się jako cykl filmów fantasy dla młodszych widzów. Serial zdobył wiele nagród filmowych, m.in. prestiżową International Emmy Award w kategorii Children & Young People. Narratorem w serialu był Krzysztof Gosztyła.

Każdy z siedmiu odcinków opowiada o jakimś przedmiocie wykonanym z magicznego drzewa. Przedmioty te są obdarzone zdumiewającymi własnościami: sanki zachowują się jak pies, drewniane buty spełniają życzenia, berło daje władzę nad ludźmi. Trafiając w ręce dzieci, stają się pretekstem do opowieści o rodzinie, przyjaźni, dziecięcych problemach.

W roku 2009 powstał film o tym samym tytule, także według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Maleszki.

Natomiast 26 sierpnia 2009 premierę miał pierwszy tom cyklu książek Magiczne drzewo. Pierwszy tom jest oparty na filmie pełnometrażowym, a jego pełny tytuł to Magiczne drzewo. Opowieść I. Czerwone krzesło. Następne noszą podtytuły: Tajemnica mostu, Olbrzym, Pojedynek, Gra, Cień Smoka, Świat Ogromnych, Porwanie, Inwazja (wydana w 2016 roku).

Komentarze



CLOSE
CLOSE