Książka na weekend – Biała Rika



Biała Rika – książka Magdaleny Parys oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. To opowieść o namiętności, grzechu, rozłące i pamięci oraz o ludziach, którzy nigdzie nie przynależą, bo zbyt często wyjeżdżali na zawsze – i zbyt wiele musieli zapomnieć.

W audycji z cyklu Książka na weekend w Radiu Radom, do przeczytania powieści Biała Rika Magdaleny Parys, zachęca Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

 

Magdalena Parys (ur. 1971) – pisarka, dziennikarka. Zadebiutowała w 2011 roku książką Tunel, w 2015 roku została laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej za powieść Magik, którą przetłumaczono na siedem języków. Urodziła się w Gdańsku, od dwunastego roku życia mieszka w Berlinie. Ma męża i dwójkę dzieci.

 

Nie krzyczała, kiedy rodziła syna. Nie mogło jej się wyrwać żadne niemieckie słowo. Nie w 1945 roku, nie wśród Polaków wracających z przymusowych robót.

Kilkadziesiąt lat później rodzinne sekrety nie dają spokoju dorastającej Dagmarze. Skąd wziął się ten dziwny akcent w mowie jej babci? Dlaczego co roku staruszka odwiedza pewien kościół? Czy naprawdę nigdy nie spotkała się z siostrą bliźniaczką, choć ta ciągle przysyła jej paczki?

Dziewczyna wie, że nie wykradnie babce wszystkich tajemnic. Ale kiedy powoli zaczyna odkrywać przeszłość, odżywają wspomnienia, do których Rika nigdy nie odważyła się powrócić.

Czy dziedziczymy los po naszych przodkach? Czy prawdą jest to, co się rzeczywiście zdarzyło, czy to, co zapamiętaliśmy? Biała Rika to historia o splątaniu losów rodzin przez historię i o tym, jak sobie z tym radzi rodzina i każdy jej członek osobno. To także historia o tym, że losy ludzkie są proste tylko w teorii i w hasłach partii narodowych. W rzeczywistości los pisze swój scenariusz i płata nam figle.

Książka składa się w krótkich rozdziałów. Każdy z nich można przeczytać osobno, jednak warto czytać tę powieść w całości. Zachowana chronologia pozwala łatwo zorientować się w sytuacji. Pomimo trudnego tematu, książka napisana jest w przystępny sposób.

Wydawnictwo Znak udostępniło w darmowej wersji kilkanaście stron powieści.

Komentarze