full screen background image
Search

Książka na weekend – D. Harkness – Księga wszystkich duszJakie istoty nas otaczają? Czy żyją wśród nas czarownice, wampiry, demony i wilkołaki? Jeśli tak, to w jaki sposób żyją, jakie są między nimi zależności? Przeczytajcie powieść Deborah Harkness – Księga wszystkich dusz, a uzyskacie odpowiedzi na większość swoich pytań.

Na Księgę wszystkich dusz składają się cztery tomy: Czarownica, Tajemnica, Wędrówka i Podróż. Powieść wydało wydawnictwo Amber. Kolejne tomy ukazały się w latach  2011 do 2013.

W pierwszym tomie poznajemy piękną i młodą doktor historii Dianę Bishop, która studiuje alchemiczne księgi w oksfordzkiej Bibliotece Bodlejańskiej. Jednak nie jest to zwykła kobieta. Diana pochodzi z potężnej rodziny o wielowiekowych czarnoksięskich tradycjach. Z rodziny pierwszej czarownicy straconej w Salem.

Podczas pracy w bibliotece jeden z manuskryptów promieniuje dziwnym lśnieniem. Po otwarciu księgi okazuje się, że brakuje mu kilku stron. A spod pisma wyłania się niemożliwy do odczytania inny tekst…

Aby go odczytać, Diana musiałaby użyć swoich magicznych mocy. Jednak bohaterka boi się swojej magii. Broni się przed nią.
Wkrótce wraca do księgi. Ale okazuje się, że manuskryptu nie ma w bibliotece, bo zaginął przeszło sto lat wcześniej…

Po odkryciu przez Dianę manuskryptu Oksfordem wstrząsają tajemnicze morderstwa. Bibliotekę Bodlejańską zaludniają niebezpieczne czarownice, czarnoksiężnicy, demony i wampiry. Wszyscy poszukują księgi…
Wśród tych istot, których nie sposób odróżnić od ludzi, jest urzekający Matthew Clairmont – tajemniczy światowej sławy profesor biochemii i neurologii.
Diana wie, że nie wolno jej złamać zakazu wchodzenia w intymne związki z przedstawicielami innych ras. Wie, że tę miłość może przypłacić życiem.
Tak rozpoczyna się przebogata opowieść o zakazanej potężnej miłości, wśród walki o tajemnicę, która być może zmieni świat…

Jak zapewne się domyślacie, to co zakazane „smakuje” najlepiej. W końcu Diana i Matthew zakochują się w sobie.

Próbują też rozwikłać sekret manuskryptu. Okazuje się, że każdy kto chce to zrobić naraża się na niebezpieczeństwo. Diana i Matthew muszą schronić się w innym czasie. Tam gdzie być może kryje się klucz do tajemnicy…

W kolejnym tomie młoda doktor historii z czarnoksięskiej rodziny i Matthew Clairmont, zagadkowy profesor biochemii i wampir zarazem, połączeni zakazanym uczuciem rozpoczęli walkę o niebezpieczną tajemnicę, która być może zmieni świat. Teraz muszą przenieść się pięćset lat wstecz, do elżbietańskiego Londynu i rozdzieranej krwawą wojną religijną Francji.

Idąc tropem zaklętej księgi, której poszukują wszystkie magiczne rasy, Diana zmierzy się ze swoją czarnoksięską mocą, a Matthew – z demonami swojej przeszłości. Aby poznać sekret manuskryptu Ashmole 782, będą musieli znowu uciekać i wyruszyć w jeszcze dalszą i jeszcze bardziej ryzykowną wędrówkę – wśród spisków i intryg, niebezpiecznej magii i wielkiej, pięknej miłości…

Zakochani trafiają do XVI-wiecznej Pragi. Tam, na cesarskim dworze, staną wobec zaskakującego żądania i ściągną na siebie gniew królowej Anglii. Natomiast Diana pozna wreszcie szokującą prawdę o swoim ukochanym.
Lecz czeka ich jeszcze najbardziej niebezpieczna podróż – powrót…

Każdy kolejny tom jest niespodzianką i z niecierpliwością czeka się na kolejne przygody tej zakochanej pary. Deborah Harkness pośród ludzi przedstawia nietypowe istoty – czarownice, wampiry czy demony. Jednak czytając o nich nie ma się wrażenia strachu. Postacie ogólnie wyglądają jak zwykli ludzie. Tylko „znawcy” gatunków są w stanie się zorientować z kim tak naprawdę mają do czynienia.

Autorka ciekawie przedstawia kolejne wątki, wprowadza nas w świat i zasady panujące wiele wieków temu. Potrafi stopniować napięcie.

Ogólnie książki mi się podobały i jak tylko zakończyłam tom, od razu sięgałam po kolejny. Ale czytając kilkadziesiąt pierwszych stron w Czarownicy byłam lekko znużona i zastanawiałam się, o co chodzi i czy akcja w końcu się rozwinie. Gdy już się rozwinęła, nabrała tempa i z przyjemnością się ją czytało.

Chyba mogę powiedzieć, że to bajka dla dorosłych. Zwłaszcza dla tych, którzy chcą się oderwać od realnego świata. Polecam ją i ciekawa jestem jakie Wy będziecie mieli wrażenia.

 

Komentarze