full screen background image
Search

Książka na weekend – Jerzy Bralczyk – 500 zdań polskich„Daj, ać ja pobruszę…”, „Polak potrafi”, „No to frugo”, „Za czym kolejka ta stoi” – to niektóre zdania, które opisał w swojej książce prof. Jerzy Bralczyk

Dziś w audycji Książka na weekend w Radiu Radom Adrian Szary, radomski poeta i pisarz, poleca książkę 500 zdań polskich, którą napisał prof. Jerzy Bralczyk.

Książka wydana w maju 2015 roku przez wydawnictwo Agora SA.

Jerzy Bralczyk, najbardziej błyskotliwy specjalista od polszczyzny o pięćsetce najbłyskotliwszych, najniezwyklejszych, najważniejszych polskich zdań.

Jerzy Bralczyk nie tylko zebrał zdania, które najsilniej istnieją w świadomości Polaków, ale też z ich pomocą stworzył niezwykłą opowieść o polskiej mentalności, która odbija się w tym, jak mówimy na co dzień i od święta.

Są tu literackie cytaty (z Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Wyspiańskiego, Konopnickiej, Tuwima, Kofty, Osieckiej i Młynarskiego), zdania wielkich Polaków (od Jagiełły i „Mieczów ci u nas dostatek…” do „Czuj się odwołany” Wałęsy), codzienne powiedzenia, zawołania kibiców i reklamowe hasła, które zrobiły zawrotną karierę w języku potocznym.

Każde z nich opatrzone brawurowym, ale też wnikliwym komentarzem opowiadającym o genezie i zmiennych losach najsłynniejszych polskich zdań.

W książce 500 zdań polskich Jerzy Bralczyk opisał m.in. zdania:

Bo to zła kobieta była,

A świstak siedzi i zawija je w te sreberka,

Jestem za, a nawet przeciw,

Momenty były?,

Przychodzi baba do lekarza,

Wisła pany,

Za czym kolejka ta stoi,

Śpiewać każdy może,

Polak potrafi,

Życie jest nowelą….

Jak napisał prof. Jan Miodek – 500 zdań polskich to „lektura dla szukających pogłębionej wiedzy i spragnionych lektury wartościowej a nienużącej.”

Komentarze