full screen background image
Search

Książka na weekend – Lily King – Euforia


Powieść o trzech mocnych osobowościach zmagających się z siłami natury i z sobą nawzajem, poparta naukowymi informacjami – tak w dużym skrócie można scharakteryzować powieść Lily King – Euforia.

Książka została wydana w 2016 roku przez Dom Wydawniczy Rebis.

Euforia to fabularyzowany fragment biografii słynnej amerykańskiej antropolog Margaret Mead, występującej pod imieniem Nell Stone.

Akcja powieści dzieje się w latach 30-tych XX wieku w Nowej Gwinei. Główni bohaterowie to trójka antropologów zajmujących się badaniem plemion zamieszkujących te tereny.

Trzydziestokilkuletnia Nell i jej mąż Fen, spędzili półtora roku na bezowocnych badaniach jednego z plemion.

Zamierzają przenieść się do Australii. Jednak przypadkowe spotkanie z innym antropologiem – Andrew Banksonem, zmienia ich zawodowe i życiowe plany. Samotny i zgnębiony Bankson proponuje skonfliktowanym małżonkom, aby zamieszkali w jednej z wiosek położonych nad rzeką Sepik, w której kobiety odgrywają centralną rolę w życiu społecznym. Wkrótce różnice w podejściu do badań między Nell i Fenem pogłębiają się…

Wartka narracja powieści, prowadzona z punktu widzenia kilku bohaterów, pełna jest dowcipu i intrygujących faktów z życia głównych postaci oraz otaczającej ich trudnej do zrozumienia kultury. Wspólne przeżycia, rozmowy, różne podmioty badawcze zaczynają ich łączyć, wpływają na ich życie oraz na życie poznawanych plemion.

Cała trójka to wybitne jednostki, wybitni naukowcy. Czują potrzebę bliskości, bycia razem. Mimo to dochodzi między nimi do spięć. Do głosu dochodzą ambicje. Książka przedstawia życie antropologa, pokazuje jak ciekawa a zarazem trudna jest jego praca. To również poszukiwanie swojego miejsca na ziemi, bratniej duszy, walka z samotnością, przeciwnościami losu, zrozumieniem swoich emocji, ilością wyrzeczeń często kosztem własnego prywatnego życia.

Oczywiście pojawia się też wątek miłosny. Dwaj mężczyźni zakochani w tej samej kobiecie. Możemy też zobaczyć różne temperamenty, różne metody działań, różne potrzeby seksualne. To wszystko splata się w fascynującą, uwodzicielską opowieść o ludzkich namiętnościach i słabościach. Pojawiają się pytania natury moralnej? Czy ja też jako kobieta postąpiłabym jak główna bohaterka? Czy pozwoliłabym swojemu mężczyźnie ta takie traktowanie?

Poznając kolejne fakty z życia bohaterów zastanawiamy się, czy jesteśmy w stanie zrozumieć inną kulturę. Czy poznając ją i żyjąc w niej jesteśmy w stanie się do niej dostosować czy też będziemy jej narzucać swoją? Czy jesteśmy w stanie zrozumieć plemiona, w których rodzice zabijają swoje pierworodne dzieci, gdzie chłopcy muszą przejść specjalne rytuały by wejść w dorosłość?
Jak wiele możemy poświęcić dla pracy?
Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziecie w powieści Lily King Euforia. Polecam przeczytać tę książkę. Czasami bawi, czasami daje bardzo dużo do myślenia. To ciekawa historia, którą warto poznać.

Na zakończenie dodam, że powieść Lily King Euforia jest laureatką prestiżowej nagrody KIRKUS PRIZE.
Była jedną z 10 najlepszych książek roku The New York Times Book Review i jedną ze 100 najczęściej czytanych książek na liście amazon.com.

KomentarzeCLOSE
CLOSE