full screen background image
Search

„Kursk”

->

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, trzymający w napięciu nowy film Thomasa Vinterberga to pełen emocji, pięknych zdjęć i walki o przetrwanie obraz, który na długo pozostanie w pamięci widzów. Historia okrętu podwodnego Kursk, który zatonął w 2000 roku na Morzu Barentsa opowiedziana została z charakterystyczną dla reżysera wrażliwością i wnikliwością. W obsadzie znaleźli się m.in. Matthias Schoenaerts, Léa Seydoux i Colin Firth. „Kursk” w kinach od 14 grudnia.

10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny Kursk, stalowy kolos o rozmiarach pary jumbo jetów i długości dwóch boisk piłkarskich, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. W wielkich manewrach Floty Północnej niezatapialna duma rosyjskiej marynarki bierze udział w towarzystwie 30 okrętów i trzech innych łodzi podwodnych. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła Kursk na dno arktycznych wód Morza Barentsa. Według docierających informacji katastrofę przeżywa zaledwie 23 z 118 obecnych na pokładzie marynarzy. Rozpoczyna się desperacka akcja ratunkowa, która przykuwa uwagę całego świata. Chociaż szanse na ocalenie oraz zasoby tlenu żołnierzy maleją z godziny na godzinę, Rosjanie konsekwentnie odmawiają przyjęcia pomocy z Zachodu. Przez kolejne 9 dni trwa porażający dramat. Biorą w nim udział walczący o życie marynarze Kurska, ich rodziny, a w wśród nich wierząca w ocalenie męża Tanya Averin (Léa Seydoux), sztaby dowódcze najważniejszych mocarstw świata i kapitanowie jednostek, gotowych ruszyć na pomoc Rosjanom – w tym brytyjski komandor David Russell (Colin Firth).

Jest zbyt ciemno, ale spróbuję pisać po omacku. Chyba nie ma szans, 10-20 procent. Mamy nadzieję, że ktoś to jednak przeczyta. Poniżej jest lista ludzi z załogi innych przedziałów, którzy zgromadzili się w dziewiątym i będą próbowali wyjść. Pozdrowienia dla wszystkich. Nie trzeba rozpaczać. Kolesnikow.

Ostatnia notatka Dmitrija Kolesnikowa, jednego z oficerów okrętu Kursk.

Oficjalny zwiastun filmu:

Scenariusz filmu, autorstwa Roberta Rodata – twórcy fabuły do oscarowego „Szeregowca Ryana”, został oparty na podstawie bestsellerowej książki Roberta Moore’a „A Time to Die: The Untold Story of the Kursk Tragedy”. W obsadzie filmu wyprodukowanego przez studio Luca Bessona wystąpili m.in. laureat Oscara – Colin Firth („Jak zostać królem”), nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii – Max von Sydow („Egzorcysta”), zdobywca Cezara – Matthias Schoenaerts („Czerwona jaskółka”), dziewczyna Bonda – Léa Seydoux  („Spectre”) oraz w jednej ze swoich ostatnich ról – niezapomniany szwedzki aktor – Michael Nyqvist (trylogia „Millennium”). Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto i przyniosła produkcji znakomite recenzje od prestiżowych magazynów Hollywood Reporter i The Guardian.

Fragment filmu „Kursk”:

„KURSK” w kinach od 14 grudnia

Gatunek: dramat, katastroficzny, akcja

Reżyser: Thomas Vinterberg („Polowanie”, „Festen”, „Komuna”)

Scenariusz: Robert Rodat („Szeregowiec Ryan”, „Patriota”, „Wrogie niebo”)

Obsada: Colin Firth („Jak zostać królem”, „Dziennik Bridget Jones”, „Kingsman: Tajne służby”), Matthias Schoenaerts („Czerwona jaskółka”, „Dziewczyna z portretu”, „Z dala od zgiełku”, „Rust and Bone”), Max von Sydow („Egzorcysta”, „Wyspa tajemnic”, „Robin Hood”), Léa Seydoux  („Życie Adeli – Rozdział 1 i 2”, „Mission: Impossible – Ghost Protocol”, „Spectre”), Michael Nyqvist („Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Millennium: Zamek z piasku, który runął”, „Mission: Impossible – Ghost Protocol”)

Foto:  MIKA COTELLON

źródło: materiały prasowe

Komentarze

TAG