Lada z apteki „Pod Białym Orłem” po renowacji



Lada z apteki „Pod Białym Orłem” wróciła po renowacji do Radomia. Przepiękny element wyposażenia apteki będzie eksponowany w Muzeum Historii Radomia

W 2013 roku meble z Apteki „Pod Białym Orłem” zostały wpisane na inwentarz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W ramach realizacji projektu budowy Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki zostały wysłane do całościowej renowacji. Przetarg wygrała firma DART z Gdańska. Prace renowacyjne kosztowały 184 tys. zł.

W ubiegłym tygodniu do Radomia wróciła po renowacji lada apteczna – najważniejszy element apteki „Pod Białym Orłem”. Firma, która wykonywała renowację zatroszczyła się o każdy detal lady. Wszystkie części wyposażenia apteki wrócą do Radomia w pierwszym kwartale 2021 roku. Będą to m.in.: zegar, a także wszystkie regały ze szklanymi witrynami.

W Muzeum Historii Radomia, w którym eksponowane będzie pełne wyposażenie apteki „Pod Białym Orłem”, trwają obecnie prace wykończeniowe. Odbiory budynku zostały zaplanowane na grudzień. Opracowywana jest również dokumentacja przetargowa dla zadania, polegającego na opracowaniu aranżacji wystawy stałej, którą zwiedzający będą mogli oglądać w Muzeum Historii Radomia. Planowany termin ogłoszenia przetargu to styczeń.

 

O samej aptece – dr Adam Duszyk:

Aptekę założył na przełomie XVIII/XIX wieku Jan Karol Burchard, obywatel miasta Warszawy i prowadził ją do 1824 roku (mieściła się wówczas w domu drewnianym). Nowy właściciel magister farmacji Stanisław Kwaśniewski (również przybyły z Warszawy), przeniósł aptekę do budynku murowanego, przeznaczając na nią 4 pokoje, strych i 3 piwnice. Godło apteki „Orzeł Biały” zostało namalowane na suficie izby dyspenzacyjnej, a także na wszystkich naczyniach aptecznych. W 1851 roku aptekę wydzierżawił Andrzej Podworski, a później nabył ją na własność.

W okresie Powstania Styczniowego apteka służyła jako punkt kontaktowy powstańcom. Po Powstaniu Styczniowym właściciel apteki otrzymał od gubernatora radomskiego nakaz usunięcia malowidła z sufitu oraz zniszczenia naczyń – później złagodzony.

W 1864 roku Andrzej Podworski sprzedał aptekę Damazemu Konteckiemu. Następnymi właścicielami apteki byli: Antoni Przybyłko, Antoni Chrzystowski, Aleksander Ryl, Korneliusz Unger, ostatnimi właścicielami apteki była rodzina Bruśnickich.

W 1950 roku Apteka została upaństwowiona. Organem zarządzającym był Cefarm w Kielcach. W latach 60. XX wieku zabytkowe naczynia będące wyposażeniem Apteki w niewyjaśnionych okolicznościach zostały przekazane Muzeum Farmacji w Krakowie.

Na początku lat 90. XX wieku Apteka „Pod Białym Orłem” została sprywatyzowana i działa do roku 2013 kiedy to została zlikwidowana.

Apteka „Pod Białym Orłem” była najdłużej działającą apteką w Radomiu, nieprzerwanie prawie 180 lat w jednym miejscu.

Jej właściciele zapisali piękne karty w dziele odzyskiwania Niepodległości w walkach o jej odzyskanie. Meble apteczne ustawione były na planie prostokąta o ściętych dwóch narożach. Wystrój apteki stanowią dostawione do ścian połączone witryny i szafy apteczne. Ich półki wieńczy gzyms arkaturowy utworzony za splecionych prostokątów i półkoli, oparty na listwach profilowanych oraz na listwie ornamentowanej w typie biedermajer. Podziały wertykalne tworzą kamelowane pilastry o jońskich głowicach. Na narożach i nad wejściem głównym do zaplecza apteki znajdują się naszczytniki o motywach geometryczno-roślinnych wzmacniające wertykalizm wnętrza.

Fot. Muzeum im. J. Malczewskiego

Komentarze