Laparoskopowa operacja nerki w RSzS



W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przeprowadzono innowacyjną operację u 21-letniej pacjentki z wrodzoną wadą nerki. Operacja techniką laparoskopową polegała na usunięciu fragmentu moczowodu, który był uciskany przez naczynie krwionośne, co z kolei powodowało u pacjentki ból i „niszczenie” nerki.

Operacja w miejskiej lecznicy została przeprowadzona pod okiem specjalistów w dziedzinie urologii: Jarosława Jaskulskiego i Mateusza Obarzanowskiego z Kliniki Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W operacji ze strony Radomskiego Szpitala Specjalistycznego uczestniczył dr n. med. Cezary Pastewka.

– Innowacyjność, dotyczy przeprowadzenia zabiegu techniką laparoskopową, która pozwala znacznie ograniczyć obciążenie pacjenta, dzięki czemu chory szybciej wraca do normalnego życia, aktywności fizycznej i pracy zawodowej. Operacja, polegała na usunięciu fragmentu moczowodu, który był uciskany przez naczynie krwionośne, co z kolei powodowało u pacjentki ból i „niszczenie” nerki – tłumaczy Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

– Staramy się podnosić standardy opieki nad naszymi pacjentami, dlatego Klinika Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jest kolejnym ośrodkiem wysokospecjalistycznym, z którym Radomski Szpital Specjalistyczny nawiązał ścisłą współpracę – dodaje rzeczniczka.

To nie jedyna współpraca radomskiego szpitala

Jeszcze w październiku w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym zostaną wykonane pierwsze zabiegi usuwania przepuklin techniką laparoskopową. – Nasi chirurdzy nawiązali już współpracę ze specjalistami z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie (szpital przy Banacha) – mówi Elżbieta Cieślak.

Lekarze ze szpitala miejskiego współpracują już ze specjalistami z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z Kliniką Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Dzięki współpracy z lekarzami Kliniki WUM, w miejskim szpitalu przeprowadzono zabieg usunięcia przerośniętych przytarczyc. Do wąskiego grona ośrodków, w których wykonuje się ten zabieg radomski szpital dołączył w listopadzie 2016 roku.

Natomiast dzięki współpracy z lekarzami z Łodzi, w RSZS wykonywane są zabiegi ablacji migotania przedsionków metodą 3D, w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym wykorzystywany jest jeden z najnowocześniejszych w Polsce systemów do trójwymiarowego mapowania serca. Ablację tą metodą wykonuje zaledwie kilku specjalistów kraju.

 

Fot. RSzS

Komentarze