Zbyt ciężkie tornistry jak na możliwości młodych uczniów. Problem przeładowanych plecaków dotyka ok. 20% polskich dzieci. By uświadomić rodziców i ich pociechy, jak ważny jest dobór odpowiedniego tornistra i jego zawartości Mazowieckie Kuratorium Oświaty i Sanepid prowadzą w regionie lekcje „Lekki plecak”
Ponad połowa polskich uczniów ma wady postawy. Na defekty kręgosłupa wpływ ma za ciężki i niedopasowany do dziecięcej sylwetki tornister. Stąd dwie inicjatywy odbywające się równolegle – akcja ważenia plecaków przeprowadzana w regionie radomskim przez mazowiecki Sanepid oraz lekcje „Lekki plecak” z udziałem Kuratorium Oświaty.
Tornister, który przekracza 10% wagi ucznia to zagrożenie dla zdrowia rozwijającego się dziecka – mówi Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa mazowieckiego Sanepidu.
Z obserwacji Kuratorium Oświaty i mazowieckiego Sanepidu wynika, że za przeciążenie plecaków odpowiadają wrzucane przez dzieci do tornistra zbędne przedmioty – mówi Kurator Oświaty Aurelia Michałowska.
Akcja „Lekki plecak” odbyła się już w Publicznej Szkole Podstawowej nr 18 w Radomiu. Podczas zajęć pierwszoklasiści wyliczali zawartość swoich tornistrów.
Mazowiecki Sanepid zważy do końca października tornistry w 76 szkołach podstawowych w regionie. Wyniki zostaną opublikowane na stornie internetowej wojewódzkiego Sanepidu do końca listopada.