Zespół Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu oraz Towarzystwo Muzyczne w Radomiu zapraszają na wyjątkowy koncert organizowany w ramach cyklu „Filharmonii Fortepianowej”, którego pomysłodawcą jest dr hab. Michał Drewnowski. Patronat nad imprezą ma Radio Radom
Partnerem wydarzenia jest Instituto Italiano di Cultura w Warszawie. Artystce na scenie towarzyszyć będą utytułowani muzycy pracujący w łódzkich instytucjach kultury (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Teatr Wielki w Łodzi): Sławomiry Wilgi (skrzypce I), Dominiki Przech (skrzypce II), Neli Zaforemskiej (altówka), Agaty Nowak (wiolonczela) oraz Michała Sobusia (kontrabas). W programie koncertu: Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 Roberta Schumanna oraz II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia 2022 roku o godz. 18:00 w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w ZSM w Radomiu.
Poniżej do wysłuchania rozmowa redaktora Przemysława Zycha z dr hab. Michałem Drewnowskim w „Klasycznym Wieczorze”:
Leonora Armellini Włoska pianistka, kameralistka, pedagożka. Uczyła się w klasie Sergia Perticaroliego w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, którą ukończyła z wyróżnieniem jako najmłodsza absolwentka w historii tej prestiżowej uczelni. Swoje umiejętności rozwijała także pod okiem takich artystów, jak Lilia Zilberstein (Musikhochschule w Hamburgu), Eliso Wirsaladze, Borys Petruszanski (Accademia Pianistica w Imoli), Pietro de Maria oraz Marian Mika. Ponadto uczestniczyła w kursach kompozycji oraz gry na organach i klawesynie. Jest laureatką wielu konkursów o skali międzynarodowej. Wśród najważniejszych osiągnięć można wyróżnić V nagrodę XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021), tytuł finalistki XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferrucia Busoniego w Bolzano (2017), Nagrodę Janiny Nawrockiej „za niezwykłą muzykalność i piękno dźwięku” XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010) oraz I nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Camillo Togni w Brescii (2009). Jest zdobywczynią Międzynarodowej Nagrody Galileo 2000 w dziedzinie kultury (2013). Koncertuje w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Wystąpiła między innymi w nowojorskiej Carnegie Hall, londyńskiej Steinway Hall, paryskiej Salle Cortot czy petersburskiej scenie Teatru Maryjskiego. W dorobku posiada bogatą dyskografię zawierającą dzieła Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy’ego i Benjamina Brittena. Jest współautorką książki Mozart era un figo, Bach ancora di più.
dr hab. Michał Drewnowski
Pianista, ur. w Warszawie w 1977 r. W Liceum Muzycznym im K. Szymanowskiego w Warszawie uczył się pod kierunkiem Bronisławy Kawalli i Ewy Pobłockiej. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Genewie w klasie Dominique Merlet i Pascal Devoyon (dyplom z wyróżnieniem w 2006 r.) Brał udział w wielu Mistrzowskich Kursach Muzycznych pod kierunkiem takich pianistów jak: Naum Shtarkman, Fou T’song, Miłosz Magin, Rudolf Kehrer i Eugen Indjic.
Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Luksemburgu, Belgii, Bułgarii, Anglii, Austrii, Czechach, Finlandii, Danii i w Niemczech. Występował z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, pod batutą m.in.: Tadeusza Kozłowskiego, Rubena Silvy, ,Vladimira Kiradjeva i Stanislava Ousheva. Koncertował w takich salach jak: Sala Bulgaria w Sofii, Gianicolo w Rzymie, Steinway Kammersal w Kopenhadze, Wigmore Hall w Londynie czy Palau de la Música Catalana w Barcelonie. Wystąpił m.in. na festiwalach: Passage w Warszawie, Salon of the Arts w Sofii, Festival Musicale di Norcia (Włochy), Varna Summer Festival (Bułgaria), Krakowska Wiosna Muzyczna, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Chopinowski w Genewie, Keminklavier w Kemi (Finlandia).
W latach 2000-2002 występował w Teatrze Nowym w Warszawie jako aktor – pianista w przedstawieniu Adama Hanuszkiewicza Chopin, jego życie, jego miłość, jego muzyka… w roli Fryderyka Chopina.
Dyskografia Michała Drewnowskiego obejmuje nagranie dla wytwórni fonograficznej GEGA NEW z muzyką na 2 fortepiany i perkusję (Voland Quartet), dla wytworni DUX płytę duetu fortepianowego Doppio Espresso z muzyką kompozytorów amerykańskich i latynoamerykańskich (L. Bernstein, A. Piazzola, P. Ziegler i J. Bragato), płytę z utworami fortepianowymi współczesnego kompozytora szwajcarskiego Dominique Loup oraz dla wytwórni PRO ART utwory na fortepian i orkiestrę Tadeusza Trojanowskiego. Pianista ponadto propaguje mało znaną i całkiem zapomnianą muzykę polskich kompozytorów, m.in. takich jak: Ludwik Grossmann, Jadwiga Sarnecka, Stefan Kisielewski, Tadeusz Majerski.
Michał Drewnowski jest współzałożycielem Radiowej Filharmonii New Art i od 2009 roku jej dyrektorem artystycznym.
Jest laureatem nagrody specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi, I nagrody na XIII Konkursie Muzyki Kameralnej im. G. Bacewicz w Łodzi, XXXII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Masin w Sangemini (Włochy), II Nagrody na Konkursie Pianistycznym A.GI.MUS. w Rzymie.
Od 2008 r. jest asystentem w Katedrze Kameralistyki w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Prowadzi również klasę fortepianu w ZSM im. O. Kolberga w Radomiu.