„Leśni Niezłomni. Opowieść o walce, ofierze i pamięci” pod takim tytułem Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wydała publikację połączoną z wystawą poświęconą pamięci leśników – ofiar reżimu komunistycznego, bohaterów II Konspiracji
Książka zawiera blisko dwieście stron. O szczegółach mówi dyrektor placówki, Andrzej Matysiak:
Charakteryzuje pewne zdarzenia, które miały miejsce po i w czasie II Wojny Światowej, jak również charakteryzuje pewne osoby, które były związane z tymi wydarzeniami, które w nich uczestniczyły, których niestety już wśród nas nie ma. Przystępna publikacja. Myślę, że zainteresuje każdego, tym bardziej, że takich publikacji jest dość mało. Będą egzemplarze do pobrania u nas w Dyrekcji i w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, a także w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych.
Wystawa składa się z dwudziestu plansz:
Koncepcją twórców wystawy i publikacji było oddanie głosu tak zwanym narratorom, leśnikom, którzy opowiadali jak wiążą się ich losy z losem Żołnierzy Niezłomnych, jeżeli chodzi na przykład o upamiętnienie. Na tej właśnie wystawie, na planszach, opowiadają o miejscach pamięci, o upamiętnieniu czy swoich przodków czy Żołnierzy Wyklętych, którzy zginęli, zostali zamordowani, na terenie lasów.
– mówiła Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Wystawa znajduje się w siedzibie Dyrekcji. Czy będzie można ją zobaczyć w innych miejscach dodaje Edyta Nowicka:
Później będzie Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, myślę że to będzie doskonała okazja, żeby ją wyeksponować w szerszym gronie, żeby wiele osób mogło zapoznać się z tą bardzo ciekawą tematyką dotyczącą również historii, która rozgrywała się w lasach, bo właśnie to lasy były areną różnych działań prowadzonych właśnie przez żołnierzy, tak zwanych Wyklętych czy Niezłomnych, którzy mieli ogromne znaczenie dla naszej niepodległości, dla naszej Wolności, którą teraz możemy się cieszyć.
Książka i wystawa zostały przygotowane w ramach projektu „Leśni Niezłomni na 100-lecie Lasów Państwowych”. Wystawa będzie dostępna w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu do końca 2023 roku.