Listopadowy róg obfitości z radomską MBP



Wystawy, tematyczne spotkania czy zajęcia literacko-plastyczne to propozycje Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu na najbliższe dni. Listopadowe wydarzenia z radomską MBP otwiera prezentacja „nokturnów miasta”, rozwija impreza wydawnicza i zwieńcza inscenizacja wygranego scenariusza w konkursie na uroczystość szkoloną z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Radom.

Harmonogram listopadowych wydarzeń z MBP w Radomiu

5 listopada w filii nr 16, ul. Barycka 2 – wystawa prac Macieja Nienartowicza Nocniki – nokturny miasta

Maciej Nienartowicz – fotoelektronik. W cyklu nocniki ukazuje obrazy nocne, towarzyszące mu surowe formy miasta oraz elektroniki, łącząc je z miękkimi obrazami materii. Cykl powstał podczas zgłębiania nocnej formy miasta – samotnej i sobie pozostawionej. „Podczas nocnej podróży spotykałem osoby wyłącznie funkcjonujące nocą, nazwałbym je nocnikami. Każdy z nich miał swój powód, by funkcjonować nocą – od pani wyprowadzającej psa na długie spacery (bo tylko wtedy miała dla siebie samej czas) do pana żyjącego ciszą i światłami martwych witryn”. Projekt trwał od kwietnia 2016 do lipca 2017 r. Autor swoją wrażliwość artystyczną rozwijał w Szkole Plastycznej im. Józefa Brandta w Radomiu. Obecnie działa w Ognisku Plastycznym.

5 listopada, godz. 18:00, Filia nr 6, ul. Kusocińskiego 13 – Zygmunt Sobień (1934-2016) – wystawa fotografii

Zygmunt Sobień – członek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek rzeczywisty Fotoklubu RP, Zasłużony Działacz Kultury, Instruktor Fotografii I kat, odznaczony Srebrną Odznaką PFSF, Srebrną Odznaką Fotografii PTTK, Srebrnym Krzyżem Zasługi. Brał udział w wielu wystawach i konkursach fotograficznych regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobywał nagrody, dyplomy i wyróżnienia: m.in. Dyplom ZG PTTK oraz Dyplom Wojewody Radomskiego w III Salonie DIA-POL’78. Był członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego od 1962 roku, pełniąc przez wiele lat szereg funkcji w jego zarządzie. Był także instruktorem w Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i nauczycielem fotografii w Zespole Szkół Mechanicznych, organizatorem wielu konkursów i przeglądów fotografii oraz Komisarzem Salonu Barwnych Przezroczy DIA-POL.

6 listopada, godz. 10.00, Filia nr 1, ul. Osiedlowa 9 – Jak dobrze mieć sąsiadów

– impreza czytelnicza oparta na motywach książki Ciary Flood, adresowana do najmłodszych dzieci w ramach cyklu spotkań Biblioteczne Bajanie.

6 listopada 2018, godz. 18.00, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, Mała Galeria RTF – Wspomnienie

– otwarcie zbiorowej wystawy fotografii członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Każdego roku, kiedy przychodzi listopad, w sposób zupełnie nieoczekiwany wspominamy ludzi i zdarzenia z przeszłości. Może dzieje się tak dlatego, że więcej przebywamy w zaciszu domowym i częściej zagłębiamy się we własne myśli. Ma na to pewnie wpływ wiele czynników, między innymi mijający rok wegetacyjny przyrody, pogoda niesprzyjająca poszukiwaniu nowego w plenerze, a może zmęczenie letnią aktywnością. Listopad jest miesiącem wspomnień, a właściwie pamięci o minionym. W tym roku dodatkowo listopad przypomina o setnej rocznicy polskiej wolności i odrodzenia polskiego państwa.

7 listopada, godz. 17.00, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, sala 36. Radomian drogi do Niepodległej

– promocja wydawnictwa pokonferencyjnego, podsumowanie konkursu na scenariusz uroczystości szkolonej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez m. Radom z wykorzystaniem materiałów Radomskiej Biblioteki Cyfrowej, rozdanie nagród i inscenizacja nagrodzonego scenariusza. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.

7 listopada, godz. 17.00, Filia nr 6, ul. Kusocińskiego 13 – Dyskusyjny Klub Książki

– cykliczne spotkanie przeznaczone dla wszystkich miłośników literatury.

Łukasz Fałdrowicz

8 listopada, godz. 10.30, Filia nr 2, ul. Zientarskiego 1A – Jesień liścia Jasia

– zajęcia literacko-plastyczne w ramach Dwójkowej Akademii Czytelnika, prowadzenie: Ewa Nowak.

8 listopada, godz. 12.50, Filia nr 16, ul. Barycka 2 – Zdrowie a praca

– spotkanie z cyklu Akademia Zdrowia Forever skierowane do uczniów klas ósmych szkoły podstawowej. Prowadzenie: Lidia Krzyżyk-Chrząstek – pedagog, socjolog zdrowia, trenerka edukacji finansowej.

8 listopada 2018, godz. 18.00, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, sala 36. – Natchnienia. Malarstwo i poezja

– wystawa prac Łukasza Fałdrowicza

Autor pokaże na ekspozycji abstrakcje, obrazy surrealistyczne i obrazy na kamieniu. Każdej pracy będzie towarzyszył wiersz autorstwa Jana Kacperskiego – radomskiego poety.

Komentarze