full screen background image
Search

„Malowane Polski. Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego”

->

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza na pokaz z cyklu Sztuka Na Ekranie pt. „Malowane Polski. Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego”. To fabularyzowany dokument o artyście- „wiernym radomiaku”, w którego rolę wcielą się Wiktor Linek, Adrian Pyszczak i Marcin Fomin. Pokaz odbędzie się w czwartek, 29 listopada o godz 17:00. 

„Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego”, to fabularyzowany dokument, opowiadający o życiu i twórczości najwybitniejszego polskiego malarza-symbolisty, który zwykł mawiać o sobie: „wierny radomiak”. Film, będący barwną i sentymentalną podróżą przez całą biografię Malczewskiego, wskazuje na historyczno-patriotyczne i kulturowe źródła jego twórczych inspiracji. Przedstawia środowisko rodzinnego domu w jakim dorastał, które uformowało go jako człowieka i jako artystę. Poprzez fabularyzację wybranych obrazów, autorzy filmu ukazali mistrzostwo Malczewskiego w przenoszeniu swych poetyckich wyobrażeń na płótno.

Spośród tysięcy obrazów, w filmie obejrzymy te, w których malarz podejmował tematy będące zbiorowym doświadczeniem Polaków na przełomie XIX i XX wieku a jednocześnie były szczególnie ważne dla niego samego. Są tu więc obrazy z cyklu syberyjskiego, ukazujące ciężki los zesłańców. Jest motyw śmierci Ellenai z ulubionego przez artystę poematu Słowackiego „Anhelli”. Są też obrazy z cyklów nawiązujących do walki Polaków o odzyskanie Niepodległości, których bohaterkami są postaci Nike czy Polonii. Tytuł filmu nawiązuje do słów, które Jacek Malczewski kierował do swoich studentów w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie: „…malujcie tak, by Polska zmartwychwstała!” Film realizowany był min. w plenerach Muzeum Wsi Radomskiej oraz na ulicach Radomia i Krakowa. Wystąpiło w nim ok. 50 statystów. W rolę Jacka Malczewskiego wcielili się kolejno: Wiktor Linek, Adrian Pyszczak i Marcin Fomin.

Film powstał we współpracy z Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wykorzystano w nim zarówno zbiory tej placówki w postaci obrazów i archiwaliów dotyczących Jacka Malczewskiego, jak i pomoc merytoryczną pracowników, w tym: Pauliny Szymalak-Bugajskiej, Ilony Pulnar-Ferdjani, Magdaleny Nosowskiej, Mariusza Króla, Urszuli Sierszyńskiej-Rogólskiej i Piotra Rogólskiego.

Teksty lektorskie czytają: Mariusz Pyrka i Magdalena Pawelec

Scenariusza i reżyseria: Przemysław Bednarczyk

Zdjęcia i montaż: Wojciech Pronin

Kierownik produkcji: Bartosz Bednarczyk

Czas trwania: 62 min

Film dostępny na zmówienia grupowe oraz wybranych seansach repertuarowych.

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują wejściówki (do odebrania w kasie „Elektrowni”).

Informacja pod numerem: 48 386 16 60.

Komentarze