Mały ZUS – ostatni dzwonek



Przedsiębiorcy mogą już zgłaszać chęć skorzystania z „małego ZUS”. Większość z nich musi to zrobić najpóźniej 8 stycznia. ZUS udostępnił specjalny kalkulator do obliczenia nowej podstawy służącej obliczeniu składek.

– Mały ZUS to już trzecia ulga dla przedsiębiorców – pozostałe to ulga na start i tzw. preferencyjna podstawa opłacania składek. Dotyczy przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, prowadzących działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym, nie korzystających ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT i nie rozliczających się w formie karty podatkowej. Mogą z niej skorzystać osoby, których przychód za ubiegły rok z działalności gospodarczej, prowadzonej przez cały ten rok, nie przekroczy trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to 63.000,00 zł). Trzeba jednak działać szybko, bo termin na zgłoszenie się do ZUS z odpowiednimi dokumentami mija 8 stycznia – mówi Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Co trzeba zrobić?

Należy złożyć deklarację zgłoszeniową z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod dla osób posiadających rentę przyznaną z tytułu niezdolności do pracy). Wcześniej trzeba jeszcze wyrejestrować się z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z poprzednim kodem tytułu ubezpieczenia. Można to zrobić online przy pomocy programu Płatnik lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

– Skorzystanie z ulgi oznacza opłacanie obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawa służąca ich obliczeniu będzie proporcjonalna do przychodu z 2018 r. Jeśli w poprzednim roku przedsiębiorca nie prowadził działalności przez cały rok (np. zawiesił ją albo zamknął i ponownie rozpoczął), przy obliczaniu progu przychodu musi zastosować proporcję. Z pomocą w obliczeniach może przyjść specjalny kalkulator znajdujący się na stronie www.zus.pl. Wystarczy wpisać w nim przychód za ubiegły rok oraz okres prowadzenia działalności i automatycznie wyświetli się nowa podstawa do obliczania składek – tłumaczy Piotr Olewiński.

Ważne jest to, że „mały ZUS” dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe). Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości. Należy dodać, że skorzystanie z ulgi nie jest obowiązkowe i wpływa na wysokość przyszłych świadczeń np. emerytury, renty i zasiłku chorobowego. Z „małego ZUS” będzie można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Warunki

Z „małego ZUS” może skorzystać osoba, która:
• jest przedsiębiorcą zarejestrowanym w CEIDG (również wspólnikiem spółki cywilnej),
• w poprzednim roku kalendarzowym nie miały do niej zastosowania przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i nie korzystała ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług,
• przychody, które osiągnęła z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy, nie przekroczą progu uprawniającego do korzystania z ulgi,
• nie spełnia warunków do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia),
• prowadziła działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym,
• nie wykorzystała 36-miesięcznego limitu (w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej) korzystania z „małego ZUS”,
• nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem jej rozpoczęcia wykonywała (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym czynności wchodzące w zakres działalności.

– Ważne! Z „małego ZUS” nie może skorzystać przedsiębiorca, który w poprzednim roku prowadził także inną pozarolniczą działalność jako twórca, artysta, osoba wykonująca wolny zawód, wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o. oraz osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół – dodaje Piotr Olewiński.

Obowiązujący termin na zgłoszenie to 7 dni od: 1 stycznia danego roku kalendarzowego, pierwszego dnia rozpoczęcia lub wznowienia działalności w danym roku kalendarzowym lub pierwszego dnia spełniania warunków do ustalania podstawy wymiaru składek zgodnie z art. 18c ust. 1-3 ustawy o sus (np. pierwszy dzień zaprzestania wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy, czy też pierwszy dzień zaprzestania korzystania z „preferencyjnych składek”). Przedsiębiorca będzie mógł zrezygnować z tego uprawnienia w każdym czasie.

Komentarze