Mamy nowego „Malczewskiego”Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wzbogaciło się o kolejne dzieło swojego patrona. „Portret Karola Potkańskiego” trafił do stałej kolekcji placówki. To już 47 obraz olejny Jacka Malczewskiego – polskiego mistrza symbolizmu – będący własnością radomskiego muzeum

Kolejny obraz mistrza symbolizmu trafił do kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. To „Portret Karola Potkańskiego” – dzieło namalowane przez Jacka Malczewskiego w jego najlepszym okresie twórczym. Jak podkreśla kustosz Paulina Szymalak-Bugajska – obraz jest wyjątkowo cennym nabytkiem.

Dzieło kosztowało ponad 389 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu samorządu Mazowsza – mówi wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Sportretowany Karol Potkański był kuzynem i przyjacielem Jacka Malczewskiego. Jak opisuje kustosz Paulina Szymalak-Bugajska – obraz został namalowany w 1906 roku na desce farbami olejnymi.

Obraz przez wiele lat znajdował się w kolekcji rodziny Sienkiewiczów.

„Portret Karola Potkańskiego” to już 47 obraz olejny autorska Jacka Malczewskiego, który stał się własnością radomskiego muzeum. Dzieło wzbogaci ekspozycję Jacek Malczewski 1854-1929.

Obraz będzie można oglądać najprawdopodobniej od kwietnia.

Komentarze