„Metafory światła w przestrzeni” – wystawa pod takim tytułem zostanie otwarta w Muzeum Regionalnym w Kozienicach
Na wystawie obejrzymy prace Elżbiety Staniszewskiej. Artystka zaprezentuje tkaniny gobelinowe, miniatury tkackie zainspirowane m.in. renesansową techniką broszowania, a także rzeźby oraz instalacje przestrzenno-obrazowe z cyklu „Drzewa”, będące iluzorycznym przedstawieniem środowiska natury wewnątrz przestrzeni miejskiej. Tworząc tradycyjne formy gobelinowe artystka wykorzystuje instalacje światłowodowe, które wplata w tkaniny wprowadzając w ten sposób we wnętrze dzieła dodatkową przestrzeń. Tak jak wskazuje na to tytuł wystawy zebrane prace poprzez wykorzystanie naturalnego, jak i sztucznego światła nadają dziełom nowy walor estetyczny i redefiniują ich znaczenia.
– Celem artystki jest zamanifestowanie swojej postawy wobec otaczającej rzeczywistości oraz wywołanie u widzów doznań estetycznych, jak również intelektualnych poprzez zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska. Dlatego też we wszystkich pracach wykorzystuje materiały już zużyte, a także prezentuje w swych dziełach tematykę związaną z naturą – mówi Maria Bokowy asystent kuratora w Muzeum Regionalnym w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego.
O artystce
Elżbieta Staniszewska w 1982 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni rysunku prof. Jarosława Kozłowskiego i w pracowni gobelinu prof. Magdaleny Abakanowicz. Uzyskała również tytuł doktora nauk humanistycznych z zakresu filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2009 roku (promotor prof. Anna Pałubicka). Jest autorką około czterdziestu ekspozycji muzealnych oraz ponad czterdziestu publikacji naukowych. Została nagrodzona przez Ministra Kultury i Sztuki w Konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku 1993 i Roku 1995. W 2016 roku została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej przez Ministra za prace naukową i dydaktyczną.
Wystawa zostanie otwarta w piątek, 2 października o godz. 16 w Muzeum Regionalnym w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego.
Wystawę będzie można oglądać do 6 grudnia.