full screen background image
Search

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich w bibliotece

->

W poniedziałek, 23 kwietnia będziemy obchodzili Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu przygotowała ciekawe spotkania

W poniedziałek, 23 kwietnia w Filii nr 1 odbędzie się spotkanie z Robertem Stępniem, radomskim księgarzem i wydawcą.

Kto ma prawo do książki? Kto może z nich korzystać, czytać, oglądać, rozmawiać o nich? Oczywiście każdy! Rzecz w tym, że już nie każdy może wykorzystać ich treści. I tu zaczynają się schody. Kiedy i jak możemy cytować innych autorów? W jakich przypadkach możemy wykorzystywać ilustracje, szatę graficzną książek? Czy można skorzystać tylko z części z tych treści, czy zawsze z całości publikacji? Kiedy możemy mówić, że jakiś tekst jest publikacją, a inny nie? Jak – i czy w ogóle – można zrzec się autorstwa? Jak powstaje książka? Czy tylko pisarz nad nią pracuje? Kto sprzedaje, promuje wydawnictwa?

Na te i podobne pytania postara się odpowiedzieć gość biblioteki.
Spotkanie z Robertem Stępniem odbędzie się w Filii nr 1 MBP przy ul. Osiedlowej 9. Początek o godz. 10.

Dzień później, czyli we wtorek 24 kwietnia w Filii nr 16 przy ul. Baryckiej 2, odbędzie się spotkanie autorskie z Walentyną Pawelec – mieszkająca i tworząca w naszym mieście poetką.
Początek spotkania o godz. 8.

Walentyna Pawelec wychowała się w Zalewszem nad Bugiem (koło Kodenia). Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Białej Podlaskiej. W 1974 roku ukończyła studia w zakresie budownictwa drogowego na Politechnice Warszawskiej. Zamieszkała i założyła rodzinę w Radomiu. Pisała dzienniki, a teraz pisze wiersze i baśnie.

– Pisanie to moje hobby, które rozpoczęło się prowadzeniem pamiętnika i trwa dotychczas. Pisanie to także moja osobista psychoterapia. Pisanie to także recepta na moją bardzo dobrą, ale krótką pamięć. Pisanie to także ćwiczenie ojczystego języka. Dlatego staram się pisać. Lubię pisać listy, kartki pocztowe. Po prostu lubię pisać. Lubię także blogować. Moją stronę administruję sama – mówi Pani Walentyna.

Natomiast o godz. 10 Filia nr 1 zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Biblioteczne bajanie”. Przygotuje go zespół teatralno-recytatorski „Kameleon”działający przy PSP nr 11 w Radomiu.

Komentarze