Miejsca Przyjazne w Radomiu – konkurs



Czy nasze miasto wyciąga pomocną dłoń w stronę ludzi potrzebujących? Czy istnieją instytucje, które wspierają osoby starsze, niedołężne, chore? Jeśli tak, warto docenić i nagrodzić empatię oraz życzliwość zgłoszeniem do konkursu „Miejsca Przyjazne w Radomiu”. Termin składania wniosków dotyczących kandydatów upływa 9 maja bieżącego roku.

Certyfikaty zostaną przyznane w dwóch kategoriach: Miejsce Przyjazne Seniorom oraz Miejsce Przyjazne Osobom z niepełnosprawnością. – Głównym celem konkursu jest wyróżnienie oraz promowanie miejsc, instytucji oraz organizacji przyjaznych seniorom i osobom niepełnosprawnym. Chcemy pokazywać dobre praktyki i jednocześnie zachęcać innych do wprowadzania podobnych rozwiązań – mówił dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

Do udziału w konkursie mogą być zgłaszane instytucje kultury, placówki edukacyjne, placówki użyteczności publicznej, a także kawiarnie, sklepy, apteki, które z uwagi na oferowane usługi, stosowane zniżki oraz dostępność architektoniczną wychodzą naprzeciw oczekiwaniom seniorów oraz osób z niepełnosprawnością. Mają to być miejsca, w których seniorzy i osoby z dysfunkcjami czują się swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane.

Instytucje, ubiegające się o certyfikat w kategorii „Miejsce Przyjazne Seniorom w Radomiu”, muszą spełniać minimum jedno z poniższych kryteriów:

– posiadać ofertę produktów/usług dostosowaną do potrzeb osób starszych lub skierowaną specjalnie do tej grupy społecznej,
– tworzyć i kreować miejsca, z których korzystają (lub będą korzystały) osoby starsze,
– oferować różnego rodzaju zniżki i promocje dla seniorów,- posiadać odpowiednie rozwiązania techniczno-budowlane, służące niwelowaniu barier architektonicznych, w celu dostosowania do potrzeb osób starszych,
– być miejscem, do którego często uczęszczają osoby starsze, przy jednoczesnym dostępie dla wszystkich grup wiekowych, dostrzegać potrzeby seniorów.

Instytucje, ubiegające się o certyfikat w kategorii „Miejsce Przyjazne Osobom z niepełnosprawnością w Radomiu”, muszą spełniać minimum jedno z poniższych kryteriów:
– odpowiednio dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością otoczenie obiektu, dojście do budynku,
– odpowiednio dostosowane wejście, dostęp na wyższe kondygnacje, ciągi komunikacyjne,
– przystosowanie węzła higieniczno-sanitarnego do potrzeb osób z niepełnosprawnością,
– inne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością, np. umiejętność posługiwania się językiem migowym, posiadanie podstawowych informacji i urządzeń przełożonych na kod Braill’a.

Komisja wyłoni maksymalnie trzech laureatów w każdej z dwóch kategorii. Zwycięzcy otrzymają certyfikat i będą oznaczeni specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu.

Komentarze



CLOSE
CLOSE